Παναιτωλικός: Έτοιμος για την ΑΕΚ

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει ο Παναιτωλικός κόντρα στην ΑΕΚ.

Για την 5η αγωνιστική της Super League ο Παναιτωλικός υποδέχεται στο Αγρίνιο την ΑΕΚ. Οι Αγρινιώτες προέρχονται από την νίκη με 1-2 επί του ΟΦΗ, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» προέρχονται από την ήττα με 2-1 από τον Παναθηναϊκό.

Ο Γιάννης Αναστασίου έχει σχεδόν όλους τους ποδοσφαιριστές στην διάθεση του εκτός από τους Βαρόνε, Μαλή, Κοντογιάννη και Τσιγγάρα.

Ο Παναιτωλικός στις δέκα αναμετρήσεις με την ΑΕΚ που διεξαχθεί στο Αγρίνιο έχουν τρεις νίκες ενώ η ΑΕΚ έχει επτά.

Πρώτη φορά συναντήθηκαν στις 4 Ιανουαρίου 1976, στην πρώτη χρονιά του Παναιτωλικού στην Α’ Εθνική και η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1. Ο Αλεξιάδης ήταν ο σκόρερ του γκολ της ομάδας του Αγρινίου, ενώ για την ΑΕΚ σκόραραν οι Δέδες (5’), Νικολάου (13’) και Παπαϊωάννου (43’).

Την επόμενη σεζόν, το 1976-77 επικράτησε πάλι με 3-1 η ΑΕΚ, με τον Κώστα Παπαϊωάννου να σκοράρει για τον Παναιτωλικό, και την ομάδα της Αθήνας να βρίσκει γκολ με τους Νικολούδη (2’), και Τάσο (6’, 75’).

Η πρώτη νίκη για τον Παναιτωλικό ήρθε στις 20 Μαρτίου 2016 με γκολ στις καθυστερήσεις από τον Μάρκους Πάουλο με 1-0. Αυτή ήταν η αφετηρία για να σημειώσει τη δεύτερη διαδοχική τη σεζόν 2016-17 με 3-2 (12’ Μαρκόφσκι, 55’ Μάκος, 82’ Μάκος – 22’ Αλμέιδα, 33’ Γαλανόπουλος).

Η ΑΕΚ το 2017-18 σημείωσε την ευρύτερη νίκη της στο Αγρίνιο, με σκορ 4-1. Οι Μπακατσέτας (6’), Χριστοδουλόπουλος (36’), Αραούχο (44’), Λόπες (61’), με τον Μοράρ να σκοράρει στο 68ο λεπτό για τους γηπεδούχους.

Η τελευταία νίκη του Παναιτωλικού επί της ΑΕΚ ήταν στις 24 Νοεμβρίου 2018 και από τότε ακολούθησαν οκτώ αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδος με την ΑΕΚ να επικρατεί στα επτά και να υπάρχει και μια ισοπαλία για το Κύπελλο.

Αυτό το σερί με τις έξι διαδοχικές νίκες της ΑΕΚ εντός και εκτός έδρας για το πρωτάθλημα διεκόπη στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων, όπου ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-1 στο ΟΑΚΑ.

Ο Τάσος, ο Μπελέκ και ο Λιβάγια είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές που έχουν σημειώσει από δύο γκολ στις αναμετρήσεις με τον Παναιτωλικό, ενώ και ο Καμαρά έχει σκοράρει και τα δύο γκολ στη νίκη του Παναιτωλικού με 2-1 το 2018-19.

Οι τρεις από τις επτά νίκες της ΑΕΚ είναι με 3-1, σκορ που είναι το δημοφιλέστερο στις μεταξύ τους κόντρες, ενώ και οι τρεις νίκες του Παναιτωλικού είναι με διαφορετικά σκορ.

Αναλυτικά η αποστολή:  Ανέστης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μλάντεν, Μπακάκης, Καρέλης, Πέδρο, Νταγκό, Ντίαζ, Χατζηθεοδωρίδης, Κορνέλιους, Ντουάρτε, Λάρσον, Μάρτενσον, Φλόρες, Κολοβός, Ξενιτίδης, Μόρσεϊ, Σενγκέλια, Στεργιάκης, Λιάβας.