Παναιτωλικός: Ισόπαλο το αποτέλεσμα στο Ηράκλειο

O Παναιτωλικός μοιράστηκε βαθμούς με τον ΟΦΗ και στρέφεται στα μπαράζ εκεί όπου η ομάδα πρέπει πάρει νίκες για να σωθεί από τον υποβιβασμό.

ΟΦΗ και Παναιτωλικός προσέφεραν όμορφο θέαμα με τις δυο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς καθως το σκορ έληξε στο 2-2. Δυο φορές προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, με τους Αντριάν Σαρδινέρο (17’) και Φάμπιο Στάρτζεον (79’),τα «καναρίνια» απάντησαν με τους Νίκο Βέργο (70’) και Αϊμέν Ταχάρ (81’).

Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυναμικά έχοντας την πρώτη τους ευκαιρία με τον Χουάν Νέιρα στο 8’. Λίγα λεπτά αργότερα  από σέντρα του Νίκου Κοροβέση, ο Σαρδινέρο χρίστηκε σκόρερ κάνοντας για το 1-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και ξανααπείλησαν με τον Μιγκέλ Μεγιάδο να υποχρεώνει σε δύσκολη επέμβαση τον Κνετ στο 53’.

Κι αφού δεν ήρθε το δεύτερο γκολ για τον ΟΦΗ, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με τον Βέργο – που είχε περάσει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα. Ο 25χρονος φορ βγήκε στην αντεπίθεση παίρνοντας την πάσα του Χόρχε Ντίας και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1!

Ο ΟΦΗ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με δημιουργό τον Κοροβέση, και σκόρερ τον  Στάρτζεον . Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε παρά δευτερόλεπτα, καθώς ο Ταχάρ ισοφάρισε εκ νέου, έπειτα από φάση διαρκείας.

Ο Παναιτωλικός ολοκληρώνει το φετινό πρωτάθλημα, έχοντας 28 βαθμούς, με 6 νίκες, 10 ισοπαλίες και 17 ήττες σε 33 αναμετρήσεις.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Σακόρ, Μαρινάκης, Νέιρα (66’ Μπαλογιάννης), Βούρος (75’ Ουές), Διαμαντής (46’ Σελίμοβιτς), Γιαννούλης, Γιάννου (46’ Καστάινιος), Σαρδινέρο (63’ Στάρτζεον), Μεγιάδο, Κοροβέσης.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Καρασαλίδης, Μάλης, Εντινγκά, Ντουάρτε, Αρσούρα (61’ Βέργος), Ντιας, Ταχάρ, Ματσόλα (61’ Μεντόσα), Ντάλσιο, Μπαρμπόσα (88’ Καρέλης).