Παναιτωλικός: Ήττα από την Άντερλεχτ, μεγάλη η ανησυχία για Μπακάκη

Την ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός από την  Άντερλεχτ, τραυματίστηκε ο Μπακάκης

Σε φιλικό αγώνα του Παναιτωλικού με την  Άντερλεχτ, οι “Αγρινιώτες” ηττήθηκαν 2-1, σε έναν αγώνα που επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Μιχάλη Μπακάκη ο οποίος αύριο θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Στο πρώτο μέρος η Άντερλεχτ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων ανοίγοντας το σκορ στο 6′ με τον Μουρίγιο μετά απο πάσα του Φάμπιο Σίλβα. Στην ίδια φάση πριν το γκολ ο Μπακάκης, βρέθηκε στο έδαφος κρατώντας στο γόνατο. Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο ακόμη και για ρήξη χιαστού.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Βέλγοι είχαν ευκαιρίες αλλά ο Ανέστης ήταν σε ετοιμότητα. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Βέλγοι επισκέφτηκαν τον Ανέστη με τον  Φάμπιο Σίλβα όμως και οι αγρινιώτες με τους Νταγκό και Καρέλη πάτησαν με αξιώσεις περιοχή των Βέλγων. Στο 88′ ο Άρσταντ με πλασέ έκανε το 2-0.

Ένα λεπτό αργότερα ο Λέβαν Σενγκέλια δέχτηκε την πάσα του Αποστολάκη, και ο Γεωργιανός μείωσε σε 2-1. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με τα καναρίνια να παίρνουν σημαντική εμπειρία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αγωνίστηκαν οι: Ανέστης, Μπακάκης (8’ Λιάβας, 68’ Αποστολάκης), Λάρσον (85’ Αναστασόπουλος), Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτενσον (46’ Ξενιτίδης), Φλόρες (85’ Τσιγγάρας), Κολοβός (85’ Βαρόνε), Νταγκό (70’ Χουχούμης), Μόρσεϊ (46’ Σενγκέλια), Καρέλης (74’ Πέδρο).

Άντερλεχτ: Βαν Κρομπρουγκ, Μουρίγιο, Ντελκρουά, Σαντίκι, Μπουτέρα, Ντιαβαρά, Βερσαρέν, Ασιμέρου, Στρόκενς, Φάμπιο Σίλβα, Ελ Χατζ

Το ερχόμενο Σάββατο 10 Δεκεμβρίου ο Παναιτωλικός, θα υποδεχτεί στις 3.00 μ.μ. τον Αστέρα Τρίπολης σε φιλικό αγώνα.