Παναιτωλικός –Λαμία: Επιστροφή στις νίκες οι Αγρινιώτες

Πέτυχε το τρίποντο ασφαλείας ο Παναιτωλικός κόντρα στην Λαμία.

Για την εξ’ αναβολής 17η αγωνιστική της Super League, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 επί της Λαμία στο Αγρίνιο και επέστρεψε στις νίκες μετά από ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων (1 ισοπαλίες – 3 ήττες). Παρθενικό γκολ για τον Νταγκό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο και ψάχνοντας το γκολ. Οι παίκτες του Αναστάσιου επιχείρησαν αρκετά σουτ στην εστία του Γκαραβέλη. Όμως ο Έλληνας πορτιέρο δεν  προβληματίστηκε.

Στην συνέχεια ο 29χρονος τερματοφύλακας της Λαμίας στο 15’ αδράνησε αλλά δεν πλήρωσε τη λάθος έξοδό του σε εκτέλεση κόρνερ, καθώς Βέργος και Κορνέλιους δεν κατάφεραν από κοντά να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα. Όσο περνούσαν τα λεπτά τα «καναρίνια» έχασαν ακόμα μια ευκαιρία με τον Νταγκό στο 27΄. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο της μπάλας φτάνοντας γρήγορα  κοντά στο γκολ στο 54΄ με τον Κορνέλιους, ο Γκαραβέλης έδιωξε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Καναδού. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ο Παναιτωλικός πήρε αυτό που δικαιούταν με ανάλογο τρόπο, δηλαδή με σουτ έξω από την περιοχή, με «δράστη» τον Νάντρεϊ Νταγκό. Η Λαμία υποχρεώθηκε να βγει από το… καβούκι της, προσπάθησε να επιτεθεί, αλλά δεν κατάφερε ούτε με τις αλλαγές του Γρηγορίου να γίνει απειλητική. Οι γηπεδούχοι «έσβησαν» το παιχνίδι και θα μπορούσαν να κλειδώσουν τη νίκη από το 80΄, όμως το σουτ του Ντουάρτε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αντούνες, Μεντόσα (59΄ Ντουάρτε), Χουχούμης, Μαλής, Κορνέλιους, Βέργος, Λάρσον (77΄ Βργκοτς), Φλόρες, Νταγκό (76΄ Μόρσεϊ), Ντίας (85΄ Τσιγγάρας)

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (62΄ Αραμπούλι), Μπεχαράνο (86΄ Γκέντσογλου), Μανούσος, Καραμάνος, Μπανγκουρά (68΄ Ρόμανιτς), Βέλλιος (46΄ Νούνιες)