Παναιτωλικός-Λαμία: Κόλλησαν στην ισοπαλία ραντεβού στα Play-out

Με ισοπαλία ολοκλήρωσαν Παναιτωλικός και Λαμία.

Ο Παναιτωλικός έμεινε στην ισοπαλία (1-1) με την Λαμία με τις δυο ομάδες να ολοκληρώνουν  τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο με την τελευταία 26η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ. Οι Αγρινιώτες μπαίνουν στα Play-off με μεγάλη άνεση αντίθετα η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκινά από την προτελευταία θέση (υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Λεβαδειακό) και θα δώσει την ύστατη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία μπήκε καλύτερα απειλώντας τους γηπεδούχους με το σουτ του Βέργου στο 6΄. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των «καναρινιών» να απειλήσουν με φάουλ του Σενγκέλια.

Στο 14’ παραλίγο ο Τζανετόπουλος να βάλει αυτογκόλ έπειτα από την κόντρα της μπάλας πάνω του ο ο Γκαραβέλης έδιωξε σωτήρια.

Στο 26΄ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αστόχησε σε κεφαλιά από καλή θέση, ενώ ο «κεραυνός» του Σιμόν στο 42΄ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκρατερόλ.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός άνοιξε γρήγορα στο σκορ στο 51΄με την  κοντινή κεφαλιά του Καρέλη, μετά από λάθος του Γκαραβέλη σε σέντρα του Χουχούμη.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 71΄, με τον Ντε Βινσέντι (που είχε μπει πέντε λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή) να σκοράρει με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ και το 1-1 δεν άλλαξε ως το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Λάρσον, Μάλης, Χουχούμης, Μλάντεν, Ντίας (81΄ Μπουζούκης), Σενγκέλια (86΄ Ζοάο Πέδρο), Ντουάρτε (80΄ Μόρσεϊ), Χουάνπι (61΄ Κολοβός), Καρέλης

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Στάνκο (66΄ Μπεχαράνο), Ασκόφσκι (86΄ Καραμάνος), Τσιλούλης (86΄ Μεντίνα), Μαρτίνεθ (66΄ Ντε Βινσέντι), Βέργος, Νούνιες (86΄ Μανούσος), Σιμόν