Παναιτωλικός-ΟΦΗ: Ταπεινωθηκε εντός εδρας ο Τίτορμος

Ο ΟΦΗ νίκησε με εμφατικό τρόπο τον Παναιτωλικό.

Για την 17η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός με τον Μάτσιεκ Καμίνσκι στην εξέδρα ηττήθηκε με το εμφατικό 4-0 από τον ΟΦΗ. Με τους «κρητικούς» να επιστρέφουν στις νίκες και απομακρύνθηκε για τα καλά απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Αγρινιώτες είχαν την πρώτη ευκαιρία στο 11’ με το σουτ του Χόρχε Ντίας που έφυγε εκτός εστίας. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και στο 22’ ο Ντίκο απείλησε για πρώτη φορά, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Στο 27’ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με το ανάποδο ψαλιδάκι του Ντίκο.  Στο 30’ ο Καρέλης είχε άστοχη κεφαλιά από κοντά λίγο άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 51’ ο Νέιρα τροφοδότησε τον Τοράλ, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής. Ο Ανέστης απέκρουσε, ο Τοράλ ακολουθούσε τη φάση, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ έφτασε εντέλει σε δεύτερο γκολ. Ο Τοράλ είδε την κίνηση του Ντίκο αριστερά κι ο φορ από το Μάλι από δύσκολη γωνία πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Οι Κρητικοί έκαναν πλέον ότι… ήθελαν στο γήπεδο και στο 73’ από την καταπληκτική μπαλιά «τρύπα» του Λάρσον, ο Τοράλ έκανε το 3-0.

Στο 82’ ο Γκερέρο είχε πλασέ ελάχιστα άουτ, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κοσμάς Τσιλιανίδης έπειτα από λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού και ασθενή απόκρουση του Ανέστη, διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (71’ Λιάβας), Μλάντεν, Μάλης (70’ Ζοάο Πέντρο), Χουχούμης, Ξενιτίδης (46’ Κολοβός), Φλόρες, Ντίας, Σενγκέλια (78’ Μάρτενσον), Καρέλης, Νταγκό (60’ Χατζηθεοδωρίδης).

ΟΦΗ: (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο (76’ Περέα), Ντιουσέ, Μπαλογιάννης (70’ Τοράρινσον), Τοράλ (76’ Γκερέρο), Νέιρα (69’ Τσιλιανίδης), Ντίκο (85’ Τζου).