Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα: Στην λευκή ισοπαλία έμεινε το ντέρμπι της δυτικής Ελλάδας

Στο 0-0 κόλλησε ο Παναιτωλικός με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για την 15η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός έμεινε στην λευκή ισοπαλία 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Το αποτέλεσμα δεν ευνοεί κανέναν από τους δυο διότι παρέμειναν στις δύο τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» είναι ουραγός με 9 βαθμούς. Ενώ τα «καναρίνια» είναι στην 13 η θέση με 11 βαθμούς.

Το πρώτο μέρος δεν είχε φάσεις πολλές με αποτέλεσμα οι τερματοφύλακες της αναμέτρησης να μην έχουν πολλές δουλειές.    Στο 13΄ ο Ροσέρο έδωσε στον Τζίμα, ο οποίος μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε αλλά ο Καπίνο επενέβη αποτελεσματικά, ενώ στο 21΄ ο Έλληνας τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αντέδρασε επίσης εξαιρετικά στο σουτ του Μπάλαν. Ήταν οι δύο σημαντικές ευκαιρίες για τον ΠΑΣ. Ο Παναιτωλικός και αυτός με την σειρά του απάντησε με τον  Μπρ. Ντουάρτε στο 33’ ο Σόρια έδιωξε πάνω στη γραμμή.  Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη αμφότερες οι ομάδες κινήθηκαν όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 60’ στο σουτ του Μπρ. Ντουάρτε η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία πηγαίνοντας προς τα δίχτυα, αλλά ο Κλέιμαν έκανε πολύ μεγάλη επέμβαση αποκρούοντας με το ένα χέρι. Το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου -που έκανε ντεμπούτο στο πάγκο των γηπεδούχων- τους ακυρώθηκε το γκολ του Μπάλαν στο 68’ διότι ο Παμλίδης υποδείχτηκε σε αντικανονική θέση.

Στο 82΄ αποβλήθηκε ο Μαυρίας με δύο κίτρινες κάρτες, έχοντας μπει αλλαγή στο παιχνίδι στο 70΄!

Με παίκτη περισσότερο πλέον, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ για το γκολ της νίκης και στο 90΄+1 ο Καπίνο έκανε απίθανη απόκρουση πετώντας κόρνερ την μπάλα σε σουτ του Ροσέρο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: (Μιχάλης Γρηγορίου): Κλέιμαν, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης (76΄ Κιάκος), Καραχάλιος, Γκίνο (90΄ Ριένστρα), Παμλίδης, Ροσέρο, Τζίμας (64΄ Μπατίστ), Μπάλαν (76΄ Κόντε)

Παναιτωλικός: (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μλάντεν (70΄ Σεγκέλια), Φρ. Ντουάρτε (70΄ Μαυρίας), Μάλης, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης, Μπαλντασάρα (75΄ Πέρες), Χουάνπι (90΄ Τσιγγάρας), Λιάβας, Πέδρο (75΄ Καρέλης), Αλ. Ντουάρτε