Παναιτωλικός: Σπουδαίο τρίποντο στο Βόλο

Ο Παναιτωλικός έφυγε με ψηλά το κεφάλι από τον Βόλο.

Για την 20η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός πήρε τεράστια νίκη στο Πανθεσσαλικό με 2-3 επί του Βόλου.

Στο πρώτο μέρος οι Βολιώτες ξεκίνησαν δυναμικά έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και πετυχαίνοντας το 1-0 στο 18’ με τον Τσιρίνος. . Ύστερα από το γκολ η ομάδα του  Κώστα Μπράτσου  είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, μάλιστα έχασαν και άλλες δυο ευκαιρίες για γκολ στο 21’ και 31’ με τον Ντέλετιτς. Ωστόσο με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών  έχασαν τη συνοχή τους.

Οι Αγρινιώτες άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και ισοφάρισε με τον Σενγκέλια στο 39. Μέχρι το τέλος του Α’ μέρους πίεζαν αλλά το 1-1 συνόδεψε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι  κέρδισαν πέναλτι στο 62’ με τον Στεργιάκη να αποκρούει  το πέναλτι του Μπαριέντος. Στο 66΄ ήταν η σειρά της ομάδας του Αγρινίου να κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντέλετιτς στον Χατζηθεοδωρίδη. Ο Ζοάο Πέδρο ήταν εύστοχος και στο 68΄ έδωσε προβάδισμα στον Παναιτωλικό (2-1).

Στο 73’ τα «καναρίνια» από αντεπίθεση και μετά το φάουλ του  Σενγκέλια, ο Μαλής πετάχτηκε και με προβολή νίκησε τον Κλέιμαν κάνοντας το 3-1. Το μόνο που κατάφερε ο Βόλος ήταν να μειώσει στο 90΄+6΄ με τον Μεθκίδα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα (82΄ Σι), Μπαριέντος, Μεταξάς (13΄ Γκάτζι), Πιρές (74΄ Μεθκίδα), Ντέλετιτς (74΄ Κούτσιας), Τσιρίνος (82΄ Καρτάλης), Οζέγκοβιτς

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Λάρσον (46΄ Χατζηθεοδωρίδης), Μάρτενσον, Χουχούμης, Ντίας, Μόρσεϊ (90΄ Τσιγγάρας), Κολοβός (79΄ Ντουάρτε), Σενγκέλια (85΄ Ξενιτίδης), Πέδρο (85΄ Μπουζούκης)