Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Ανατροπή και νίκη για τους «Πράσινους»

Με δυο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 την ΑΕΚ

Για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ο Παναθηναϊκός επικράτησε, κάνοντας την ανατροπή με 2-1 της ΑΕΚ στη Λεωφόρο και την πλησίασε στο -3 στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ιωαννίδης που δημιούργησε πάρα πολλά ρήγματα στην άμυνα της ΑΕΚ και σκόραρε και μία φορά. Τα γκολ των Μπακασέτα (32’) και Ιωαννίδη (34’) έδωσαν τη νίκη. Για την Ένωση το τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Βίντα, ο οποίος είχε ανοίγει το σκορ (6′).

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Παναθηναϊκό στους 62 βαθμούς με την ΑΕΚ να μένει στους 65β στην δεύτερη θέση, ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ένα Rollercoaster με τις δύο ομάδες να είναι άκρως επιθετικές καθώς και αφελείς στην άμυνα, επιτρέποντας στον αντίπαλο τους να δημιουργεί καλές στιγμές επιθετικά και να σκοράρουν αμφότερες με τον νικητή Παναθηναϊκό να το κάνει δύο φορές από ισάριθμα λάθη του Άρνολντ Μουκουντί και την ΑΕΚ να βρίσκει εύκολα σε ανισορροπία το Τριφύλλι και να ανοίγει το σκορ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να σκοράρει μόλις στην πρώτη της καλή στιγμή στο 6ο λεπτό με το γύρισμα του Ελίασον στην περιοχή και το πλασέ του Κροάτη στόπερ που είχε προηγηθεί.

Οι πράσινοι είχαν δοκάρι με το πλασέ του Μπερνάρ στο 10ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε στην πλάτη της άμυνας πάσαρε στον Τσούμπερ, ο Ελβετός άργησε να κάνει την τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να τον κλείσει ο Αραό και με ένα αδύναμο πλασέ να στείλει την μπάλα άουτ.

Ο Τσούμπερ στο 17′ είχε ένα σουτ που έφυγε άουτ.

Στο 25′ ο Παναθηναϊκός είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Μπακασέτα να κάνει την κεφαλιά μετά από την σέντρα του Αραό αλλά ο Βραζιλιάνος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η πίεση του Παναθηναϊκού απέδωσε καρπούς στο 32ο λεπτό ο Ιωαννίδης έκλεψε την μπάλα από τον Μουκουντί, μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τον Αθανασιάδη να κάνει πολύ καλή επέμβαση, στην πορεία της φάσης η μπάλα κατέληξε στον αμαρκάριστο Μπακασέτα που έκανε το συρτό σουτ και νίκησε τον Αθανασιάδη.

Η ανατροπή του Παναθηναϊκού έγινε μέσα σε τρία λεπτά. Ο Μουκουντί δεν έμαθε από το προηγούμενο του λάθος έχασε ξανά την μπάλα από τον Ιωαννίδη που αυτή την φορά σκάψει την μπάλα και νίκησε τον Αθανασιάδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έδωσε την μπάλα στην ΑΕΚ και κλείστηκε στα καρέ του για να διασφαλίσει το αποτέλεσμα, χαρακτηριστικό είναι πως η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους ήταν στο 60ο λεπτό σε αντεπίθεση του Παναθηναϊκού από τον Ιωαννίδη που έστειλε την μπάλα ψηλά από το ημικύκλιο της περιοχής. Ο Αλμέιδα ανακάτεψε την τράπουλα κάνοντας τέσσερις αλλαγές σε εκείνο το διάστημα με αυτό να μην αποφέρει καρπούς.

Στο 65′ ο Αραούχο σούταρε πάνω στον Ντραγκόφσκι, στο 75′ και το 78′ ο Πόνσε έκανε δύο κακά τελειώματα που δεν απείλησαν τον Ντραγκόφσκι.

Η τελευταία καλή στιγμή ήταν στο 92ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς που έδιωξε σε κόρνερ ο Ντραγκόφσκι και έμεινε το 2-1.

Κίτρινες: 71’ Μπερνάρ, 85’ Ιωαννίδης, 89’ Ακαϊντίν – 25’ Σιμάνσκι, 27’ Γιονσόν

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88’ Βιλένα), Βέρμπιτς (61’ Μαντσίνι), Μπακασέτας (88’ Ρουμπέν Πέρεθ), Μπερνάρ (79’ Λημνιός), Ιωαννίδης.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57’ Πινέδα), Γιόνσον (70’ Άμραμπατ), Ελίασον, Τσούμπερ (57’ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος (57’ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (57’ Πόνσε).