Παναθηναϊκός- ΑΕΚ: Νίκη με ανατροπή πρωταθλήτριας η Ένωση

Η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και επικράτησε του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι (με εξαίρεση το πανό), η ΑΕΚ επικράτησε με 1-2 του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 και δείχνει να έχει ανατρέψει το κλίμα των πρώτων αγωνιστικών στο πρωτάθλημα.

Το “Τριφύλλι” προηγήθηκε με τον Τζούρισιτς στο 10ο λεπτό, με την Ένωση να ισοφαρίζει στο 36ο με τον Τσούμπερ και να παίρνει τελικά την νίκη στο 70ο λεπτό με δράστη τον Πινέδα.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, οι οργανωμένοι του Παναθηναϊκού αποκάλυψαν πανό υπέρ των οπαδών της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Οι παίκτες της ΑΕΚ αντέδρασαν και αποχώρησαν προς τα αποδυτήρια, όμως το πανό κατέβηκε αμέσως και το ματς άρχισε με κάποια λεπτά καθυστέρησης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση με την πρώτη καλή στιγμή να είναι δική του και ήρθε στο 7ο λεπτό με τον σουτ του Βιλένα εκτός περιοχής που έκανε μεγάλη επέμβαση.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Ιωαννίδης είδε την κίνηση του Τζούρισιτς στην περιοχή και ο Σέρβος σε διαγώνια θέση έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Στάνκοβιτς με μία βολίδα νικώντας τον Αυστριακό τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε διπλή ευκαιρία με τον Λιβάι Γκαρσία που μπήκε στην περιοχή πλάσαρε, ο Μπρινιόλι έκανε την επέμβαση, ο Γκαρσία πήρε εκ νέου την μπάλα με τον Βιλένα να διώχνει την μπάλα προ κενής εστίας.

Ο Μπρινιόλι στο 24ο λεπτό νίκησε ξανά τον Λιβάι Γκαρσία σε κεφαλιά του επιθετικού της ΑΕΚ και έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 36ο λεπτό. Ο Γκαρσία μονομάχησε με τον Χουάνκαρ στην περιοχή, ο Ισπανός αμυντικός έδιωξε πάνω στο Τσούμπερ που με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ συνέχισε το ίδιο τέμπο στην αρχή του πρώτου μέρους και είχε ευκαιρία με τον Λιβάι Γκαρσία στο 49ο λεπτό που έφτασε εκτός περιοχής αλλά το τελείωμα του ήταν κακό.

Στο 53ο λεπτό, ο Βιλένα έκανε το σουτ από το σημείο του πέναλτι που έφυγε ψηλά.

Εν συνεχεία, το παιχνίδι ήταν στον χώρο του κέντρου με πολλές μονομαχίες κυρίως στον άξονα της μεσαίας γραμμής.

Σε μία τέτοια μονομαχία στο 70′, ο Πιζάρο κέρδισε την μπάλα έδωσε στον Τσούμπερ, ο Ελβετός γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι εκεί που ο Πινέδα έφερε τούμπα το ματς.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μλαντένοβιτς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης έκανε την κεφαλιά με τον Στάνκοβιτς να διώχνει σε υπερένταση σε κόρνερ.

Από το κόρνερ, ο Αραό πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 85ο λεπτό, η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, ο Αραούχο είδε την κίνηση του Ελίασον στην περιοχή, ο Σουηδός βρέθηκε απέναντι από τον Μπρινιόλι αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 86′ ο Ιωαννίδης έσπασε με τον στήθος στον Σπόραρ που έκανε απογοητευτικό τελείωμα και έτσι έμεινε το τελικό 1-2.

Σκόρερς: 10′ Τζούρισιτς – 36′ Τσούμπερ, 70′ Πινέδα

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον (4′ Γεντβάι), Χουάνκαρ (79′ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ (71′ Αράο), Βιλένα, Τζούριτσιτς (71′ Παλάσιος), Μαντσίνι (78′ Σπόραρ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Κάλενς (59′ Σιμάνσκι), Μοχαμάντι (76′ Μάνταλος), Γαλανόπουλος (64′ Πισάρο), Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς (63′ Γιόνσον), Τσούμπερ, Γκαρσία (75′ Αρούχο).