Παναθηναϊκός-Άλμπα Βερολίνου: Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε και τώρα βλέπει Βερολίνο

Ο Παναθηναϊκός ήταν αγχωμένος αλλά είχε τον Ναν σε τρομερή βραδιά και κατάφερε να νικήσει την Άλμπα και να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο της ευρωλίγκας από τη δεύτερη θέση.

Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ έχει επιστρέψει και πλέον κοιτάει μακριά με ματιά και βλέμμα που φτάνουν μέχρι και στον τίτλο. Οι “πράσινοι” μέσα σε ένα φλεγόμενο ΟΑΚΑ νίκησαν Άλμπα και άγχος με 84-75 και πλέον περιμένουν από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας να μάθουν τον αντίπαλο τους, που θα προκύψει από τη διαδικασία των Play-in, στο δρόμο για το φάιναλ-φορ του Βερολίνου.

Ο Κέντρικ Ναν πέτυχε 28 πόντους στην πιο παραγωγική του βραδιά στην ευρωλίγκα αλλά η εμφάνιση του επισκιάστηκε από αυτή του Σλούκα. Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” ήταν και πάλι το Α και το Ω της ομάδας ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και με γεμάτη στατιστική ( 2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 29’43” συμμετοχής. Θετική ήταν και η συνεισφορά του Κώστα Αντετοκούνμπο με 9 πόντους και 4 κοψίματα στην άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αρκετά μέχρι να φτάσει στην νίκη και χρειάστηκε να “τρέξει” ένα 13-0 στια αρχές της τελευταίας περιόδου ώστε να βάλει τις βάσεις για την νίκη. Μέχρι εκείνο το σημείο η Άλμπα πίεζε και έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους και είχε φτάσει να προηγείται με 3 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Άλμπα έπιασε στον ύπνο τον Παναθηναϊκό AKTOR και βρέθηκε στο +7 (12-5) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Η είσοδος των Σλούκα και Λεσόρ βελτίωσε την εικόνα του «τριφυλλιού», όμως η αστοχία από τα 6.75 συνεχίστηκε.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 13-4 μέχρι το 14:30″ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 30-27. Η μάχη στο ΟΑΚΑ συνεχίστηκε με τους «πράσινους» να παίρνουν προβάδισμα με 38-37 στο ημίχρονο.

Με 12 πόντους του Ναν, ένα καλάθι του Σλούκα και ένα τρίποντο του Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός AKTOR βρέθηκε στο +7 (55-48) στο 25’. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν όμως ένα σερί 9-0 για το 59-57 και κατάφεραν να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (60-63, 30′). Από κει και έπειτα οι παίκτες του Αταμάν έκανε αυτό που έπρεπε για να μην αφήσουν περαιτέρω περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός περιμένει να δει τι θα γίνει στο ματς των Play-In ανάμεσα στην 7η Μακάμπι Τελ Αβίβ και μία εκ των Μπασκόνια/Βίρτους Μπολόνια, που θα τερματίσει στην 8η θέση, για να μάθει τον αντίπαλο του στο δρόμο για το Βερολίνο.

Θυμίζουμε ότι οι σειρές των playoffs θα ξεκινήσουν στις 23 Απριλίου και θα ολοκληρωθούν το αργότερο στις 8 Μαΐου. Το Final Four θα γίνει στη Γερμανία από τις 24 έως τις 26 Μαΐου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Πέτεκ, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 16 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαπέτρου, Γκραντ (0/3 σουτ, 1 κλέψιμο), Ναν 28 (6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Λεσόρ 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές), Αντετοκούνμπο 9 (3/5 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (3/7 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπαόυντ, Μήτογλου 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 12 (2/6 τρίποντα), Βέτζελ 4, Ντίλοου 8 (2), Σνάιντερ 2, Τόμας 8 (2), Χέρμανσον 9 (3 ριμπάουντ), Νίκιτς, Σάμαρ 12 (2), Ολίντι 4, Κουμάντζι 13 (6/11 δίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Ράπικιου 3 (1), Μπιν.ντα,