Παναθηναϊκός: Άνετη νίκη με σούπερ Τόμας

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ τη Ζενίτ, για την 24η αγωνιστική της Euroleague, της οποίας επικράτησε με 96-81.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 21 πόντους, δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά με τους Ρώσους να μειώνουν μέχρι και στους 2. Το ημίχρονο ωστόσο έκλεισε με το 46-40, με τους «πράσινους» να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία.

Ο Παναθηναϊκός «ηρέμησε» τον ρυθμό του αγώνα και κράτησε διαφορά σε ασφαλείς επίπεδα. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο «καθάρισαν» τη νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς έφτασαν τη διαφορά στο +16. Το τελικό σκορ ήταν το 96-81.

Για το “τριφύλλι” τη μεγάλη διαφορά την έκανε ο Ντεσόν Τόμας, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ο Αγιόν σκόραρε 21 πόντους, χωρίς να είναι αρκετός για τη νίκη.

Στο γήπεδο παρευρέθηκε ο πρώην τεχνικός του «τριφυλλιού» Τσάβι Πασκουάλ.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και με τρίποντο του Ράουτινς έκαναν το 11-3, δείχνοντας από νωρίς ότι θέλει τη νίκη (3’). Ο Τόμας πέτυχε καλάθι και φάουλ και έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+11), 14-3 (4’). Ακόμα ένα τρίποντο για το «τριφύλλι», αυτή τη φορά από τον Καλάθη, ο οποίος έκανε το 17-3 (5’). Ο Παναθηναϊκός μεγάλωσε τη διαφορά στους 17 πόντους, φτάνοντας το σκορ στο 21-4 (7’). Η διαφορά ανέβηκε στους 22 πόντους, με το σκορ στο 30-8 (9’). Η Ζενίτ το μόνο που κατάφερε με τη λήξη της πρώτης περιόδου ήταν να μειώσει σε 30-11.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγούνταν με double-score, καθώς το σκορ ήταν στο 32-16 (12’). Οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν στους 10 πόντους και να κάνουν το 36-26 (14’). Η Ζενίτ εκμεταλλεύτηκε την κακή επιθετική απόδοση του Παναθηναϊκού και μείωσε σε 38-30 (16’). Ο Αγιόν έπειτα από το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε, τελείωσε εύκολα και μείωσε σε 42-38 (18’). Ο Τόμας με τρίποντο buzzer-beater σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 46-40.

Ο Ράουτινς πέτυχε το δεύτερο του τρίποντο και έκανε το 52-42 (22’). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν και πάλι στους 6 πόντους και να κάνουν το 52-46 (23’). Ο Παναθηναϊκός υπέβαλε τον ρυθμό του και κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα με το σκορ να είναι στο 57-50 (16’). Ο Ουίλ Τόμας μείωσε σε 60-55, έπειτα από εύστοχο τρίποντο, ενώ στη συνέχεια ο Ντεσόν Τόμας απάντησε με νέο τρίποντο για το 63-55 (27’). Ο Παπαγιάννης με 2 εύστοχες βολές στο τέλος της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε το σκορ σε 71-60.

Ο Πονκράσοφ με τρίποντο μείωσε σε 73-63 (31’). Στη συνέχεια ο Παππάς πέτυχε καλάθι και φάουλ και έδωσε προβάδισμα 14 πόντων στη ομάδα του, 76-63 (32’). Ο Τόμας συνέχισε να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 81-68 (34’). Ο Ράις σκόραρε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και με τη βοήθεια του ταμπλό έκανε το 86-73 (36’). Ο Τόμας με τρίποντο και ο Καλάθης με λέι απ στον αιφνιδιασμό, έφτασαν τη διαφορά στους 16 πόντους, 93-77 (38’). Ο Μήτογλου πρόσθεσε ακόμα ένα τρίποντο για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 96-81, το οποίο ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 46-40, 71-60, 96-81.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 27 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ράις 15 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (8 ριμπάουντ, 6 λάθη), Ράουτινς 6 (2), Παππάς 4, Τζόνσον 5 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες), Φρεντέτ 2, Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Γουάιλι 4, Μήτογλου 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπεντίλ 4 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Ζενίτ (Πλάθα): Αλμπισί 7 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Πονκρασόφ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χόλινς 7 (1), Τόμας 10 (1), Μπαλάσοφ, Κοστόφ 4 (5 ασίστ), Πούσκοφ 3 (1), Τρούσκιν 6 (2), Βορόνοφ 5 (1), Ζούμπκοφ 3 (1/4 τρίποντα), Αμπρομάιτις 8 (2), Αγιόν 21 (10/14 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ασίστ).