Παναθηναϊκός-Άρης: «Πράσινη» νίκη και βλέπει Ευρώπη

Σημαντική νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός επί του Άρη και “σκαρφάλωσε” στην 3η θέση

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Άρη στη Λεωφόρο, για την 6η αγωνιστική των playoffs της Super League 1.

Τα νικητήριο τέρμα των “Πρασίνων” πέτυχε ο Σένκφελντ στο 28′. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Παλάσιος. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι Θεσσαλονικείς με την κόκκινη ο Καμαρά από το 45′.

Το “Τριφύλλι” ανέβηκε στην 3η θέση με 54β, αφήνοντας τον Άρη στην 4η με 53β.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε τον Άρη, ψάχνοντας το γκολ.

Στο 20ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία να σκοράρουν, ο Γκατσίνοβιτς από τα δεξιά σέντραρε στον Παλάσιος, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Στο 28ο λεπτό ο Παναθηναϊκός βρήκε δίχτυα, μετά από σέντρα του Αϊτόρ, ο Σένκεφελντ με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στα δύο επόμενα λεπτά υπήρξαν δύο αναγκαστικές αλλαγές, μία για κάθε ομάδα. Ο Γκατσίνοβιτς αποχώρησε και τη θέση του πήρε ο Αλεξανδρόπουλος και ο Ιτούρμπε πήρε τη θέση του Σάσα.

Στη συνέχεια πίεζαν οι «Πράσινοι», με τον Άρη να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 45ο λεπτό ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Καμαρά δέχτηκε δύο κίτρινες μέσα σε τρία λεπτά. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στον Άρη, στο 54′ ο Γκανέα βρέθηκε αριστερά στην περιοχή, έκανε το δυνατό διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Δύο λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τους “Κίτρινους” με τον Μαντσίνι να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Μπρινιόλι να αποκρούει.

Οι φιλοξενούμενοι παρόλο που έπαιζαν με δέκα παίκτες, έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και δημιούργησαν προβλήματα στο “Τριφύλλι”.

Στο 69′ ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Παλάσιος να σουτάρει δυνατά και τον Κουέστα να διώχνει σωτήρια.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείριση του 1-0, δεν απειλήθηκε καθόλου απ’ τον Άρη και πήρε άλλη μία νίκη, που τον έφερε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Κίτρινες: Βέλεθ, Πέρεθ, Χουάνκαρ, Βιτάλ  – Καμαρά, Φαμπιάνο

Κόκκινες: Καμαρά

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (81′ Κουρμπέλης), Γκατσίνοβιτς (30′ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (89′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (81′ Βιτάλ), Ιωαννίδης (89′ Καρλίτος)

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα (84′ Σούντγκρεν), Σάσα (31′ Ιτούρμπε), Ντουκουρέ (62′ Εντιαγέ), Ματίγια, Γκάμα (62′ Πάλμα), Μαντσίνι (84′ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά