Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης: Νίκησαν οι “Πράσινοι” και διατηρήθηκαν στην κορυφή

Ο Παναθηναϊκός πήρε τους τρεις βαθμούς επί του Αστέρα Τρίπολης και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο, για τη 19η αγωνιστική της Super League 1.

Ο Αϊτόρ στο 50’ και ο Γεντβάι στο 74’ σημείωσαν τα τέρματα των γηπεδούχων, έμεινε με δέκα παίκτες στο 90’ ο Αστέρας με την αποβολή του Αλάγκμπε.

Το “Τριφύλλι” παρέμεινε πρώτο μαζί με τον ΠΑΟΚ, ανεβαίνοντας στους 44 βαθμούς και την επόμενη Κυριακή (28/01) πάει στην Τούμπα για το μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής, ενώ οι Αρκάδες παρέμειναν στους 26β και στην 6η θέση.

Στο 10ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη τελική στο ματς. Ο Σπόραρ βρήκε χώρο έξω απ’ την περιοχή και σούταρε δυνατά, αναγκάζοντας τον 20χρονο Νίκο Γραμματικάκη σε επέμβαση.

Στο 14’ από βαθιά μπαλιά προς την άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Λοντίγκιν βγήκε μακριά απ’ την εστία του, αλλά έκανε «τσαφ», ο Σουρλής πήρε τη μπάλα, όμως το πλασέ του από μακριά σε κενή εστία ήταν «άψυχο» και πρόλαβε να κόψει την μπάλα ο Αράο.

Τρία λεπτά μετά (17’) από χαμηλή σέντρα στην περιοχή του Αστέρα, ο Κώτσιρας έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά το σουτ του έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Ο Αστέρας έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία στο 28’ με τον Καλτσά, ο οποίος πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή απ’ τον Σίτο, εκτέλεσε από πλάγια θέση κι ο Λοντίγκιν απέκρουσε με το πόδι στη γωνία του, ενώ στο 31’ από την σέντρα του Μλαντένοβιτς, ο Σπόραρ πήρε κεφαλιά ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί δοκάρι.

Στο 43’ ο Σπόραρ πήρε την μπάλα στον χώρο και μπήκε στην περιοχή, αλλά άργησε να εκτελέσει για να απειλήσει τον Γραμματικάκη, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Μπερνάρ εκτέλεσε απευθείας φάουλ το οποίο πέρασε λίγο άουτ από τα δοκάρια του Αστέρα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με λίγο μεγαλύτερη ένταση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50ό λεπτό πήρε το γκολ που ήθελε με τον Αϊτόρ. Από τα δεξιά, ο Μπερνάρ έδωσε στον Μαντσίνι, ο οποίος σέντραρε κι ο Αϊτόρ με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ με τον Γεντβάι από στατική φάση στο 74ο λεπτό. Σε εκτέλεση κόρνερ του Μαντσίνι από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, έφτασε στον Αϊτόρ που έβγαλε νέα σέντρα και ο Κροάτης αμυντικός με κεφαλιά έκανε το τελικό 2-0.

Κίτρινες: 44’ Τζουκάνοβιτς, 80’ Μάντζης, 88’ Ρεγκίς, 89΄ Αϊτόρ, 90’+1’ Ζουγλής

Κόκκινες: Αλάγκμπε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (86’ Λημνιός), Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς, Ρουμπέν (86’ Ακαϊντίν), Κώτσιρας, Μαντσίνι, Μπερνάρ (86’ Ζέκα), Βέρμπιτς (27’ λ.τρ. Αϊτόρ), Σπόραρ (61’ λ.τρ. Τσόκαι).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Γκαρθία, Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης (86’ Άλβαρες), Μουνάφο (72’ Γιαμπλόνσκι), Αλάγκμπε, Καλτσάς (72’ Μπαρτόλο), Σουρλής (58’ Ζουγλής), Σίτο (46’ Ρεγκίς), Μάντζης.