Παναθηναϊκός- Αστέρας Τρίπολης: Χ-άνει έδαφος για την Ευρώπη το «Τριφύλλι»

Aπομακρύνεται κι άλλο από την Ευρώπη o Παναθηναϊκός, μετά την ισοπαλία με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο, για την 7η αγωνιστική των play-offs της Σούπερ λιγκ 1.

Τα τέρματα για το «Τριφύλλι» πέτυχε ο Χατζηγιοβάνης (28′, πεν. 54′), ενώ για την ομάδα της Τρίπολης ο Σουάρεθ (10′) και ο Μπαράλες (πεν. 42′). Δύο δοκάρια είχε η ομάδα του Μπόλονι με τον Πούγγουρα και τον Σανκαρέ.

Πλέον, οι «πράσινοι» απομακρύνονται και άλλο από την 4η θέση, καθώς βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 52 βαθμούς, ενώ οι Αρκάδες από την άλλη βρίσκονται στην 6η θέση με 46 βαθμούς

Οι Αρκάδες αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι, μόλις στο 10ο λεπτό ο Σουάρεθ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, νίκησε τον Διούδη, κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και κατάφεραν να φτάσουν στο 28΄. Μετά από μπαλιά του Χατζηγιοβάνη, ο Παπαδόπουλος έκανε άστοχη έξοδο και σε κενό τέρμα ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σε κενό τέρμα, έκανε το 1-1.

Στο 42ο λεπτό μετά από ανατροπή του Πούγγουρα στον Μπαράλες, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Αργεντίνος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, κάνοντας το 1-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε την πίεση και στο 54ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από χέρι του Σουάρεθ, οι “Πράσινοι” κέρδισαν πέναλτι και ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Παπαδόπουλος, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 72ο λεπτό η ομάδα του Μπόλονι είχε δοκάρι, ο Πούγγουρας με κεφαλιά, σημάδεψε το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Αστέρα.

Ο Παναθηναϊκός πίεζε ασφυκτικά για να πάρει τη νίκη, με τους Αρκάδες να είναι κλεισμένοι στα καρέ τους. Στο 90′ ο Σανκαρέ με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Βέλεθ- Κώτσιρας, Γκόμεζ

Παναθηναϊκός: (Μπόλονι): Διούδης, Πούγγουρας (81′ Σανκαρέ), Βέλεθ, Μολό, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (81′ Αϊτόρ), Νιας, Ενγκμπακοτό (73′ Καμπετσής), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (66′ Καρλίτος)

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (94΄ Γκαρσία), Σουάρεθ, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μουνάφο, Βαλιέντε, Πασκάλ (57′ Αλί Μπαμπά), Τιλίκα, Ριέρα (57′ Γκόμεζ), Μπαράλες (57′ Τζίμας)