Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μονάχου: Άνετη νίκη με σούπερ Παπαγιάννη

Με τέτοιον Γιώργο Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατον να χάσει από την Μπάγερν Μονάχου.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να δυσκολευτεί νίκησε στο ΟΑΚΑ την Μπάγερν με 86-76 για την 31η αγωνιστική της ευρωλίγκας με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι “πράσινοι” έβγαλαν αντίδραση μετά τις συνεχόμενες ήττες στην Α1, έδειξαν χαρακτήρα και με άξονα την αμυντική τους λειτουργία έφτασαν στο 11ο ροζ φύλλο για φέτος που βαθμολογικά δεν αλλάζει κάτι ωστόσο η εμφάνιση αφήνει χαραμάδες ελπίδας εν όψει συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε γιατί ήταν πιο εύστοχος σε δίποντα και τρίποντα, ήταν περισσότερο ομαδικός με 21 ασιστ έναντι 17, ενώ για μια ακόμα κερδισμένη αναμέτρηση είχε λιγότερα λάθη από τελικές πάσες(13 με 21).

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην νίκη χάρις στο εξαιρετικό του τρίτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 71-54 τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 23-11 στη πιο παραγωγική του φετινή περίοδο όσον αφορά την ευρωλίγκα.

Ο Παπαγιάννης έκανε ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ με τον Πάρις Λι μα σημειώνει 10 πόντους και να μοιράζει 11 τελικές πάσες ενώ ο Ματ Τόμας με 12 πόντους συμπλήρωσε την πρώτη τριάδα των σκόρερ.

Εξαιρετικό ήταν το κοουτσάρισμα από το Χρήστο Σερέλη ο οποίος προσπάθησε να ανοίξει τη βεντάλια του ρόστερ και να διαχειριστεί την ομάδα όσο καλύτερα μπορούσε και εν όψει Ολυμπιακού.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης η ΚΑΕ βράβευσε το τμήμα μπάσκετ γυναικών για την πρόσφατη κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας στον τελικό κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου με τον κόσμο της ομάδας να ζητάει από τις κοπέλες της Ελένης Καπογιάννη την κατάκτηση και του πρωταθλήματος.

Με τα αμυντικά αντανακλαστικά του Παναθηναϊκού να μην λειτουργούν στην πρώτη περίοδο και να μην ακολουθούν την… ορεξάτη επίθεση, την οποία οδηγούσε ο Παπαγιάννης (11π.), οι Γερμανοί σήκωσαν κεφάλι στο σκορ στο 7΄ (14-15) και έμειναν στη θέση του οδηγού μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (21-27).

Ωστόσο, η «πράσινη» αντίδραση δεν άργησε να έρθει και βελτιώνοντας την άμυνα του το «τριφύλλι» απάντησε με επιμέρους σκορ 14-3 για το… προσπέρασμα (35-30 στο 14΄) και την οικοδόμηση στη συνέχεια μίας διψήφιας διαφοράς (43-33 στο 18΄), απόρροια της κυριαρχίας του στη ρακέτα.

Έχοντας βρει ρυθμό και από τα 6,75, τη στιγμή που η άμυνα έκανε σωστά τη δουλειά της, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο 23΄ στο +13 (56-43), ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +17 (71-54), δίνοντας ρεσιτάλ και στο κομμάτι της δημιουργίας.

Ένα… νεκρό διάστημα πέντε λεπτών έδωσε στην Μπάγερν την ευκαιρία να πιστέψει στην ανατροπή, όταν μέτρησε διαδοχικά τρίποντα και με επιμέρους σκορ 3-12 μείωσε σε 74-67 στο 35΄, αλλά μέχρι εκεί… Η επιστροφή του Παπαγιάννη στο παρκέ επανέφερε την τάξη, με τον Έλληνα διεθνή σέντερ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και να «σφραγίζει» τη νίκη των «πράσινων».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χόρντοβ – Περούγκα – Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 11 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 24 (10/10 σουτ, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1/4 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3/5 τρίποντα), Μπέικον 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 5.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9 (0/4 τρίποντα), Γκιφάι 7 (3 ριμπάουντ), Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6 (6 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίταμ 11 (7 ριμπάουντ).