Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα: Ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα και πάτησε στη δεύτερη θέση

Ο Παναθηναϊκός μέσα σε ένα φλεγόμενο ΟΑΚΑ νίκησε την Μπαρτσελόνα και κλείδωσε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι-οφ και μπορεί πλέον να ονειρεύεται ακόμα και final-four.

O Παναθηναϊκός με μια μαγική εμφάνιση νίκησε με 89-81 την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ για την 31η αγωνιστική της ευρωλίγκας και την έπιασε στις 20 νίκες και στη δεύτερη θέση.

Στο 20-11 η ομάδα του Αταμάν που μπορεί να μην κέρδισε με +9 πόντους αλλά πέτυχε το στόχο της που ήταν να μην χάσει από την Μπάρτσα και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και αγκαλιά με το πλεονέκτημα της έδρας.

Και όμως το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν προδίκαζε αυτή την εξέλιξη καθώς η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 16 πόντους(24-40) με τον Παναθηναϊκό να δείχνει υπνωτισμένος και προδομένος από το άγχος του. Όταν όμως καθάρισε το μυαλό των παικτών και με μπροστάρηδες τους Σλούκα και Ναν ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και με άξονα την άμυνα του κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει αλλά να φτάσει και στην πολύ μεγάλη νίκη.

Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποιήσε αρχική εμφάνιση ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη για να συγκεντρώσει 25 μονάδες στο ranking στην καλύτερη του ίσως εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας. Άξιος συμπαραστάτης του Σλούκα ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ σε μια ακόμα καταπληκτική εμφάνιση του Έλληνα φόργουορντ αλλα και ο Κέντρικ Ναν με 22 πόντους και μερικά κρίσιμα καλάθια τη στιγμή της μεγάλης ανατροπής.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην νίκη γιατί δεν παράτησε σε κανένα σημείο τον αγώνα και ακόμα και όταν έμεινε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με μια ηγετική και συγκλονιστική εμφάνιση στο δεύτερο μισό έφτασε στην τεράστια νίκη.

Με όπλο την άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, με συνέπεια να προηγηθεί με 19-11 στο 8, έπειτα από καλάθι του Νίκολα Κάλινιτς.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν και με επιμέρους σκορ 9-4 μείωσαν στους τρεις (23-20) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας δε μπορούσαν να μείνουν κοντά, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Μπαρτσελόνα ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (34-24) με τον Ρούμπιο και στη συνέχεια στους 16 (40-24). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «μπλαουγκράνα» να έχουν το πάνω χέρι (46-34) και τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR ν’ αναζητά λύσεις, ώστε να επιστρέψει.

Η εικόνα του «τριφυλλιού» ήταν σαφώς καλύτερη στην τρίτη περίοδο ξεκινώντας από την άμυνα του. Με επιμέρους σκορ 22-9 οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έκαναν την ολική επαναφορά περνώντας μπροστά 56-55 στο 28’ με τρεις πόντους του Γκριγκόνις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR βρήκε λύσεις από τα 6.75 και με το τρίποντο του Ναν μπήκε μπροστά με 73-68 στο 34’. Ο έλεγχος του αγώνα πέρασε στα χέρια των γηπεδούχων που έφτασαν στον στόχο τους κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Βίλιους, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 34-36, 60-61, 89-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα , Μπαλτσερόφσκι , Σλούκας 18 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Γκραντ 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Ναν 22 (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 λάθη), Λεσόρ 13 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ , Μήτογλου 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2 , Βέσελι 13 (1), Ρούμπιο 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 4 , Σατοράνσκι 12 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ερνανγκόμεθ 13 (5 ριμπάουντ) , Λαπροβίτολα 6 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ) , Αμπρίνες 12 (3) , Πάρκερ 9 (1) , Γιοκουμπάιτις 6 (3 ασίστ)