Παναθηναϊκός μπάσκετ: Αυτός είναι Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός πραγματοποιήσε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση και διέλυσε την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός βγάζοντας ψυχή, πάθος και ενέργεια νίκησε με 98-83 την Μπασκόνια για την 7η αγωνιστική και πέτυχε τη 2η του νίκη στην ευρωλίγκα και πρώτη στο ΟΑΚΑ.’

Πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 2-5, ξεκόλλησε από την τελευταία θέση και έπιασε την Μπάγερν Μονάχου, ενώ αντίθετα η Μπασκόνια υποχώρησε στην 6η θέση με 4-3.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε από τα επίσημα του ΟΑΚΑ ο νέος CEO της ευρωλίγκας και παλιά δόξα της ομάδας Ντέγιαν Μποντίρογκα ο οποίος είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού. Ο αγαπημένος “Ντέκι” των οπαδών γνώρισε την αποθέωση με τον ίδιο να μην μπορεί να κρύψει την συγκίνηση του.

Αυτή τη φορά όλα δούλεψαν ρολόι για τους παίκτες του Ράντονιτς οι οποίοι έβγαλαν ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο κυρίως στην επίθεση και έφτασαν στην άνετη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που είχε δείξει πολύ καλά δείγματα στις προηγούμενες αναμετρήσεις.

Ο Παναθηναϊκός ακολούθησε απόλυτα το πλάνο του αγώνα, ήλεγχε το μομέντουμ και για πρώτη φορά φέτος ήταν αυτός που είχε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης μέχρι και το τέλος.

Όλα αυτά σε μια βραδιά, που ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε από νωρίς νταμπλ νταμπλ (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Ντέρικ Γουίλιαμς (16 πόντοι) με τον Ντουέιν Μπέικον (16 πόντοι) ηγήθηκαν στο επιθετικό κομμάτι. Αυτός όμως που βοήθησε με την απόδοσή του ώστε όλα να γίνουν πιο απλά στην τρίτη περίοδο ήταν ο Νέιτ Γουόλτερς.

Σημείο κλειδί για την νίκη των “πρασίνων” το δεύτερο ημίχρονο και κυρίως η τρίτη περίοδος όταν η ομάδα άρχιζε να βρίσκει ρυθμό, ρόλαρε την κατάσταση και κατάφερε χάρις σε καλάθια από τον Νέιτ Γουόλτερς να ανακτήσει το προβάδισμα, να παγιώσει διψήφια διαφορά στο σκορ και να φτάσει τελικά στην πολύ σπουδαία και σημαντική νίκη.

Μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου η άμυνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε με συνέπεια ν’ ανατρέψει το -6 (6-12). Με επιθετική αιχμή τον Ντουέιν Μπέικον και τον Ντέρικ Γουίλιαμς, οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά πέντε πόντων (17-12 στο 7′) και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου. Από κει και πέρα, οι κακές επιλογές στην επίθεση και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στην Μπασκόνια να μπει ξανά μπροστά. Ο Μάρκους Χάουαρντ εκτελούσε και οι Βάσκοι βρέθηκαν στο +6 (36-30 στο 17′). Αυτή η εικόνα έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους όπου οι «πράσινοι» ήταν πίσω στο σκορ (43-38) με 20% στο τρίποντο και 57.1% στις βολές.

Σε αντίθεση με τη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη είχε πολύ καλή απόδοση στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης μπήκε στην εξίσωση επιθετικά και η ομάδα του «τριφυλλιού» κατάφερε να δημιουργήσει διψήφια διαφορά στο 28’ (62-52). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 20-9 για το Παναθηναϊκό που πήγε στην τελευταία περίοδο έχοντας το προβάδισμα (67-59).

Κάπως έτσι συνεχίστηκε η αναμέτρηση με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό ακόμα και όταν η Μπασκόνια γύρισε την άμυνα της σε ζώνη. Με κάρφωμα του Γκουντάιτις μάλιστα, στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά με 14 πόντους διαφορά (83-69). Ο έλεγχος ήταν στα χέρια των «πράσινων» στο υπόλοιπο της αναμέτρησης με συνέπεια να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στη EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ – Χόρντοβ – Μπάλακ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης (3 ριμπάουντ), Γουόλτερς 9 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λι 12 (2/8 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 16 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 16 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Πονίτκα 15 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 20 (3/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/3 βολές), Ραϊέστε, Χένρι 9 (6 ασίστ, 6 λάθη), Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς 8 (2/6 τρίποντα), Ντίεθ 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 9 (3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 14 (6/9 δίποντα, 2/6 βολές), Κοστέλο 10 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 3 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κούρουτς.