Παναθηναϊκός μπάσκετ: Άνετη νίκη για Παναθηναϊκό με ρεσιτάλ Έβανς

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε την 100αρα κόντρα στη Λάρισα στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας σεληνιασμένο τον Έβανς νίκησε στο ΟΑΚΑ τη Λάρισα με 98-67 για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η 20η νίκη των πρωταθλητών και 2η σερί μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό δείχνοντας ότι έχει αρχίσει να βρίσκει σταδιακά τα πατήματα του ικανοποιώντας πλήρως τον Γιώργο Βόβορα.

Οι πρωταθλητές με εξαίρεση την πρώτη περίοδο ήταν καταιγιστικοί και όταν βρήκαν ρυθμό δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Λάρισα φτάνοντας εν τέλει εύκολα στην νίκη και στο 20-2 στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε γιατί είχε πιο γεμάτη στατιστική από τη Λάρισα γεγονός που φάνηκε τόσο από την άμυνα όσο κυρίως από την επίθεση με τους 98 πόντους που πέτυχε.

Οι πράσινοι στηρίχθηκαν στη γεμάτη στατιστική του Ιωάννη Παπαπέτρου (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και τα εξαιρετικά ποσοστά του Τζέρεμι Έβανς (23 πόντοι με 9/13 σουτ) για να φτάσουν στη νίκη, σε μια αναμέτρηση που ξεχώρισε -μεταξύ άλλων και- ο Νίκος Χουγκάζ, με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 20’58” συμμετοχής.

Για τη Λάρισα, ο Στέφαν Μούντι (16 πόντοι, 4 ασίστ) και ο Μάριν Μάριτς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν, αλλά ήταν σαφές πως δεν αρκούσαν.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακό τρόπο και κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους παίκτες του Γιώργου Βόβροα φτάνοντας μέχρι το +10 (15-5) στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 13′ (24-22). Κάπου εκεί ήρθε η απάντηση από την ομάδα του «τριφυλλιού» με επιθετική αιχμή τον Τζέρεμι Έβανς που εκτελούσε από τα 6.75 και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να έχει σημαντική συνεισφορά.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όχι απλά ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση, αλλά κατάφερε να πάει στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 14 πόντους διαφορά (49-35).Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά πλέον για τους «πράσινους» οι οποίοι συνέχισαν να παίζουν με το πόδι στο γκάζι και να σκοράρουν με συνέπεια.

Ο Τζέρεμι Έβανς και ο Ιωάννης Παπαπέτρου συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, ο Νίκος Χουγκάζ αποτέλεσε τον έξτρα παίκτη στο rotation και κάπως έτσι το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και οι δύο ομάδες είχαν το μυαλό τους στη συνέχεια των υποχρεώσεων τους στη StoiximanBasket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής – Τσολάκος – Σκαλτσής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μέικον 10 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Έβανς 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 7 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης (0/3 σουτ), Καββαδάς 3 (4 ριμπάουντ), Κασελάκης 9 (1), Αβδάλας, Χουγκάζ 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 12, Καράμπελας (0/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάριτς 14 (4/9 δίποντα, 6/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Μούντι 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Παπαντωνίου, Μπερζίνς 10 (2).