Παναθηναϊκός μπάσκετ: Άγγιξε την ήττα από το Περιστέρι

Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους διαφορά κόντεψε στο τέλος να χάσει από το Περιστέρι και γλίτωσε από ένα ιστορικό κάζο.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 72-71 το Περιστέρι για την 11η αγωνιστική της Basket League σε μια αναμέτρηση όπου για 30 λεπτά είχε τον πλήρη έλεγχο και λίγο έλειψε στο τέλος να υποστεί μια ιστορική ήττα και ένα μεγαλειώδες κάζο.

Το κλίμα ήταν ήδη βαρύ, μετά και τις ήττες από Ολυμπιακό και Μπάγερν για την ευρωλίγκα, με τους οργανωμένους να μην βρίσκονται στο ΟΑΚΑ και τον λιγοστό κόσμο να αποδοκιμάζει στο τέλος παίκτες και τεχνική ηγεσία.

Ο Παναθηναϊκός, που αγωνίστηκε χωρίς τους Καλαιτζάκη, Γκριγκόνις και Μπέικον, με την νίκη αυτή ανέβηκε στο 9-2, ενώ το αξιόμαχο Περιστέρι που έφτασε να διεκδικεί στο ένα σούτ την νίκη, υποχώρησε στο 7-4.

Από τον Παναθηναϊκό, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 13 ασιστ και 23 λάθη, ξεχώρισαν ο Λι με 20 πόντους ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε μετά από καιρό και ο Γκουντάιτις με 10 πόντους, τέλος ο Γουίλιαμς είχε 12.

Από το Περιστέρι, που είχε περισσότερο το μυαλό του στον επαναληπτικό με την Ντιζόν για τα Play-in του FIBA Champions League ο Φρανσίσκο είχε 18 πόντους και ο Κασελάκης 14 με τον Μάρκους Ντέμον να είναι ο μοιραίος παίκτης καθώς αστόχησε στο σουτ της νίκης στο τέλος για την ομάδα του.

Σε μονόλογο μετέτρεψε την πρώτη περίοδο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στο Περιστέρι bwin. Οι «πράσινοι» ξεκινώντας από την άμυνα τους, έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη που δεν έβρισκαν εύκολα λύσεις. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι με καλή κυκλοφορία στην επίθεση και σωστές επιλογές έφτασαν στο τέλος της πρώτης περιόδου να προηγούνται με 15 πόντου διαφορά (23-8), με καλάθι του Λευτέρη Μαντζούκα.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βελτιώσουν τις επιθετικές τους επιδόσεις, ωστόσο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 20 πόντους διαφορά (39-19) στο 17’ με καλάθι του Νέιτ Ουόλτερς. Με τον Ράντονιτς να μένει ευχαριστημένος από τους παίκτες του η ομάδα του «τριφυλλιού» πήγε στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα (46-28).

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε για μικρό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το Περιστέρι bwin έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και μείωσε στους επτά στο 25’, μετά από εύστοχο τρίποντο του Αγραβάνη. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και απάντησε στο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, επαναφέροντας τη διαφορά στους 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-44).

Το 16-0 σερί με το οποίο ξεκίνησε το Περιστέρι bwin στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδωσε ξανά ενδιαφέρον στην αναμέτρηση αφού μείωσε την απόσταση (65-60) των δύο ομάδων στο 37’. Οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν εκεί αφού μετά από ένα λεπτό έφεραν τη διαφορά στους τρεις (68-65) με την πίεση σε όλο το γήπεδο να αποδίδει και στον έναν (70-69) 9,5’’ για το τέλος. Με δύο εύστοχες βολές του Λι και δύο του Φρανσίσκο γράφτηκε το τελικό αποτέλεσμα αφού ο Ντενμον αστόχησε στο τελευταίο σουτ της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Κάρδαρης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 12 (6/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς 6 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (1/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Πονίτκα 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γκουντάιτις 10 (4/6 δίποντα, 2/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Λι 20 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μποχωρίδης, Μαντζούκας 7 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 2, Φρανσίσκο 18 (2/4 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντένμον 10 (2), Κασελάκης 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τζούστον 10 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ραντάνοβ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης