Παναθηναϊκός μπάσκετ: Δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στη Ζαλγκίρις

Ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε καθόλου τη Ζαλγκίρις και γνώρισε μια ακόμα ήττα στην Eυρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε ακόμα μια ήττα στην ευρωλίγκα με τη Ζαλγκίρις να επικρατεί στο ΟΑΚΑ με 96-83 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν κακοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με εξαίρεση τον Νέντοβιτς ο οποίος έμοιαζε να παλεύει μόνος του , υποτάχθηκαν εύκολα στις ορέξεις της Ζαλγκίρις.

Η αναμέτρηση χάθηκε από νωρίς για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε με το καλησπέρα πίσω στο σκορ με 29-10  γεγονός που σε συνδυασμό και με τις πολλές απουσίες της ομάδας συνετέλεσαν στο τελικό αποτέλεσμα.

Η Ζαλγκίρις νίκησε γιατί πολύ απλά ήταν καλύτερη στο παρκέ στο ΟΑΚΑ, είχε καλύτερα ποσοστά και σε δίποντα και σε τρίποντα ενώ νίκησε κατά κράτος και στην μάχη των ριμπάουντ φτάνοντας μια ανάσα από την 100αρα και στην δεύτερη νίκη της επί του Παναθηναϊκού.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 23 πόντους με τον Σαντ Ρος να ακολουθεί με 16.

Η κακή μέρα φάνηκε από την αρχή για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος πολύ γρήγορα βρέθηκε στο -10 (5-15) στο 4’. Ο Δημήτρης Πρίφτης προσπάθησε ν’ αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, ωστόσο το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο -19 (10-29) με 4/12 σουτ εντός παιδιάς και 4 λάθη.

Η ίδια άσχημη εικόνα συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, με την άμυνα ζώνης που χρησιμοποιήθηκε να μην αποδίδει στο ελάχιστο. Η Ζάλγκιρις είχε ρυθμό στην επίθεση, πήρε πολλά από τον Εντγκάρας Ουλανόβας και τον Ζοφρί Λοβέρν κι έτσι διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (34-52) όπου οι «πράσινοι» είχαν 1/8 τρίποντα και υστερούσαν στα ριμπάουντ (9 έναντι 17).

Αν το πρώτο μέρος ήταν κακό για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη χειρότερο, στο μεγαλύτερο μέρος του. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23 πόντους διαφορά (66-43 στο 25′), όμως ο Νεμάνια Νέντοβιτς κατάφερε να μην ξεφύγει η απόσταση των δύο ομάδων καθώς ο Σέρβος γκαρντ αποτελούσε την μεγαλύτερη απειλή στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν’ αντεπιτεθούν αλλά η αναμέτρηση όσο περνούσε η ώρα γινόταν τυπική διαδικασία αφού η Ζαλγκίρις έβρισκε επιθετικές λύσεις φτάνοντας στην επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα – Μπάλακ – Καρντούμ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-29, 34-52, 61-76, 83-96.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 9 (7 ασίστ), Παπαγιάννης 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Καββαδάς 7, Κασελάκης 9 (1), Γουάιτ, Αβδάλας, Νέντοβιτς 23 (3/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 8 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Λεκαβίτσιους 8 (5 ασίστ), Νίμπο 6, Γιανκούνας, Λουκοσιούνας 6 (2/6 τρίποντα), Μιλάκνις 16 (4/7 τρίποντα), Στρέλνιεκς 4 (1/4 τρίποντα), Κάβανο 15 (2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιφάι 2, Λοβέρν 17 (7/14 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλανόβας 22 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).