Παναθηναϊκός μπάσκετ: Έπαιξε όσο χρειάστηκε για το 2-1

Ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό για να πάρει την νίκη κόντρα στο Περιστέρι και να κάνει το 2-1 στην ημιτελική σειρά της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα καλό δεκάλεπτο και νίκησε με 89-80 το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ στο Game 3 της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ της Basket League και θέλει πλέον μια νίκη ώστε να καθαρίσει τη σειρά και να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε χάρις στην εξαιρετική τρίτη περίοδο που έκανε όταν και μετέτρεψε το ισόπαλο 49-49 του ημιχρόνου στο 76-59 του 30ου λεπτού. Στην τελευταία περίοδο η χαλαρότητα των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κατεβάσει τη διαφορά και να περιορίσει την ήττα σε μονοψήφια νούμερα.

Ο Ματέους Πονίτκα (16 πόντοικ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και ο Μάριους Γκριγκόνις (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν αυτοί που κουβάλησαν τους γηπεδούχους κατά βάση, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο (19 πόντοι, 9 ασίστ) να ξεχωρίζει από την απέναντι πλευρά, πλην όμως να έχει 18/19 στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στο κλειστό του Περιστερίου σε 4 ημέρες με τον Παναθηναϊκό να θέλει να κάνει το 3-1 και το Περιστέρι να θέλει να ισοφαρίσει και να στείλει τη σειρά σε 5ο παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Πιτσίλκας – Μάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 20 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6 (3/3 δίποντα), Λι 16 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2 (4 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 19 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.