Παναθηναϊκός μπάσκετ: Ήττα από την Παρτιζάν σε ένα ματς που έμεινε στην ιστορία

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Παρτιζάν σε ένα ματς που θα μείνει στην μνήμη όλων όσοι έζησαν την μαγική βραδιά στο “Καλλιμάρμαρο” Στάδιο της Αθήνας.

Το 6ο τουρνουά “Π.Γιαννακόπουλος” θα μείνει στην ιστορία καθώς διεξήχθη στο “Καλλιμάρμαρο” Στάδιο κάτω από τον έναστρο ουρανό της Αθήνας και υπό το βλέμμα του Ιερού βράχου της Ακρόπολης. Αυτό το ωραίο πάζλ συμπλήρωσαν Παναθηναϊκός και Παρτιζάν που αγωνίστηκαν με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να παίρνει την νίκη με 75-64.

Αξίζει να σημειωθεί ότι απουσίασαν οι Λορέντζο Μπράουν (έχει μια φλεγμονή δεξιού άκρου ποδός) και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (συνεχίζει ατομικό πρόγραμμα), ενώ ο Ματίας Λεσόρ, ο οποίος είχε ταλαιπωρηθεί από διάστρεμμα πρώτου βαθμού στη δεξιά ποδοκνημικη, φορτώθηκε γρήγορα με 3 φάουλ και δεν επέστρεψε στο παρκέ (έκανε θεραπεία και γύρισε με πολιτικά στον πάγκο). Επίσης, ο Κώστας Αντετοκουνμπο δέχθηκε ένα χτύπημα στον αντίχειρα και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος προφυλάχθηκε.

Μοναδικός… διψήφιος από τον Παναθηναϊκό ο Κέντρικ Ναν με 16 πόντους, ενώ από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Ντουέιν Ουάσινγκτον και Μπράντον Ντέιβις, με 13 και 12 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έχει μπροστά του δύο ακόμα φιλικά, κόντρα στη Γαλατά και την Εφές, επί τουρκικού εδάφους, πριν ταξιδέψει για τη Ρόδο, όπου θα γίνει φέτος το Super Cup (28-29/9).

Δίχως δημιουργία, άμυνα και μακρινό σουτ, ο Παναθηναϊκός έχασε γρήγορα την επαφή με την Παρτιζάν, η οποία στο 7΄ ξέφυγε με +9 (15-6), ενώ έκλεισε χωρίς άγχος το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ υπέρ της στο 15-8.

Νωχελικοί σε άμυνα και επίθεση οι «πράσινοι» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να κυριαρχεί στο παρκέ και στο 19΄ να ξεφεύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (34-24).

Ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο, βοήθησε τους πρωταθλητές Ευρώπης να μειώσουν στο -5 (42-37) στο 25΄, αλλά η άμυνα των Σέρβων φρόντισε όχι μόνο να τους κόψει της… φόρα, αλλά και να δώσει επιπλέον λύσεις στην Παρτιζάν, η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (57-43).

Στον… επίλογο του αγώνα, αν εξαιρέσει κανείς τα δύο «πράσινα» κολλητά τρίποντα που διαμόρφωσαν το 69-62 στο 38΄, ο Παναθηναϊκός δεν είχε κάτι άλλο να επιδείξει… Άλλωστε με 3/23 τρίποντα, το «τριφύλλι» δεν είχε ελπίδες ανατροπής…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8, 27-36, 57-43, 75-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μωραΐτης 2, Σλούκας, Οσμάν 5 (4 ριμπάουντ), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 7 (4 ριμπάουντ), Γκραντ 11, Ναν 16 (1/4 τρίποντα), Λεσόρ, Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 4, Ερνανγκόμεθ 3, Μήτογλου 7 (6 ριμπάουντ), Γιούρτσεβεν 6 (8 ριμπάουντ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 12 (5 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 8, Τζόουνς 9 (4 ριμπάουντ), Ντιλικινά 4, Ουάσινγκτον 13 (1/5 τρίποντα), Κοπρίβιτσα 1, Νάκιτς 2, Ποκουσέβσκι 8, Μπράουν 2, Μπόνγκα 5, Τζόουνς 11 (8 ριμπάουντ)