Παναθηναϊκός μπάσκετ: Ήττα από το Περιστέρι στο φινάλε της κανονικής περιόδου

Όπως ακριβώς ξεκίνησε την κανονική περίοδο έτσι την ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός με ήττα που ήταν η έκτη του στο πρωτάθλημα.

Την ήττα με 96-89 από το Περιστέρι γνώρισε ο Παναθηναϊκός για την 22η και τελευταία αγωνιστική της Basket League ολοκληρώνοντας τη regular-season όπως ακριβώς τη ξεκίνησε.

Ήταν μια αναμέτρηση αδιάφορη για τον Παναθηναϊκό ο οποίος ό,τι και να γινόταν θα ήταν δεύτερος κάτι που όμως δεν ίσχυε και για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που ήθελε την νίκη για να τερματίσει στην τρίτη θέση κάτι που πέτυχε και την φέρνει στα πλέι-οφ αντίπαλο με την ΑΕΚ.

Ο Μάρκους Ντένμον (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο (15 πόντοι, 5 ασίστ) και τον Ίαν Χάμερ (17 πόντοι με 7/10 σουτ και 1/2 βολές) να παίρνουν την σκυτάλη μετά από την ανάπαυλα.

Από τους φιλοξενούμενους  ο Πάρις Λι ήταν εντυπωσιακός με 28 πόντους με τους “πράσινους” να πληρώνουν την κακή τους αμυντική λειτουργία σε κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης.

Tο Περιστέρι bwin ήταν εντυπωσιακό στα πρώτα λεπτά με συνέπεια το +10 στο 4’ που έβαλε από νωρίς τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, με τον Μάρκους Ντένμον να αποτελεί το μεγαλύτερο πρόβλημα για την άμυνα των «πρασίνων».

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βελτιώσουν το πρόβλημα στη δημιουργία αλλά όσο περνούσε η ώρα η αποστολή τους γινόταν ολοένα και πιο δύσκολη. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Δημήτρη Αγραβάνη και η υπεροχή του Αρτούρας Γκουντάιτις κοντά στο καλάθι, έδωσαν τους λύσεις στον Παναθηναϊκό, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν από τη θέση οδηγού (42-39) στο ημίχρονο χάρη στο τρίποντο που σημείωσε ο Δημήτρης Μωραΐτης σχεδόν με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρέθηκε μπροστά για πρώτη φορά στο 28ο λεπτό (56-58), αλλά δεν κατάφερε να εδραιώσει το προβάδισμά του. Πολύ γρήγορα, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασαν, ανέκτησαν το πάνω χέρι και βρέθηκαν μέχρι το +10 (73-63 στο 33′).

Μέχρι το φινάλε του αγώνα, η ουσία δεν άλλαξε. Πολύ απλά γιατί το Περιστέρι bwin έβρισκε με σχετική ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Πότε ο Σιλβέν Φρανσίσκο και πότε ο Ίαν Χάμερ έκαναν τη ζημιά στον Παναθηναϊκό, συμβάλλοντας αποφασιστικά στη νίκη – εξασφάλιση της τρίτης θέσης της regular season.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Ζαχαρής – Μπακάλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντένμον 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 11 (1), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περσίδης, Χάμερ 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Λι 30 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10/10 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (1/6 σουτ), Μπέικον 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 14 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 2 (1/5 σουτ), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).