Παναθηναϊκός μπάσκετ: Κέρασε Μπέικον τη Βιλερμπάν

Με τον Ντουέιν Μπέικον να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ ο Παναθηναϊκός ισοπέδωσε τη Βιλερμπάν και έκλεισε με το καλύτερο τρόπο τη “Διαβολοβδομάδα”

Ο Παναθηναϊκός “κατάπιε” τη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με το τελικό 77-58  για την 10η αγωνιστική πετυχαίνοντας την 4η τους νίκη στη σεζόν και 2η συνεχόμενη.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης μάλιστα έδειχνε την εικόνα οτι οι παίκτες του Ράντονιτς θα μπορούσαν αν δεν είχαν χαλαρώσει στην τελευταία περίοδο να νικήσουν ακόμα και με 30 πόντους διαφορά με το τελικό +19 να δείχνει και τιμητικό για τη Γαλλική ομάδα.

Πρόσωπο της βραδιάς ο εξωπραγματικός Ντουέιν Μπέικον ο οποίος με 26 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας στην ευρωλίγκα και διέλυσε όλα τα αμυντικά πλάνα της Βιλερμπάν. Εύσημα ανήκουν και στον Ματέους Πονίτκα ο οποίος έκανε ένα γεμάτο στατιστικά παιχνίδι βοηθώντας τα μέγιστα στην νίκη της ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε από την αρχή ενέργεια και με άξονα την άμυνα του κατάφερε και πήρε από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα και μάλιστα φρόντιζε τη διαφορά να την αυξάνει με γεωμετρική πρόοδο χωρίς να μπορεί η Βιλερμπάν να κάνει κάτι για να ανακόψει το ρυθμό.

Σημείο κλειδί για την νίκη του “Τριφυλλιού” ήταν τα πολλά λάθη της Βιλερμπάν(17) από τα οποία η ομάδα του Ράντονιτς βρήκε 21 πόντους, ενώ χάρη στην πίεση που άσκησε στην άμυνα κατάφερε να σημείωσε 11 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Εξαιρετικό ροτέισον από τον Ράντονιτς που είδε σχεδόν όλους τους παίκτες του να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι. Κορυφαίος όλων ο Μπέικον με 26 με τον Πονίτκα να ακολουθεί με 10 και συνολικό ranking 23 βαθμούς.

Το παιχνίδι είχε αργό ρυθμό στο ξεκίνημά του με τον Παναθηναϊκό να κόβει τη δημιουργία των Γάλλων και να παίρνει βραχεία κεφαλή στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο βρήκαν ρυθμό η ελληνική ομάδα βρήκε ρυθμό και επιθετικά ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και κλείνοντας το πρώτο μέρος με προβάδισμα 15 πόντων (39-24).

Ο Μπέικον ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο οδηγώντας με ασφάλεια τον Παναθηναϊκό που με ένα ξέσπασμα προηγήθηκε με 54-29 ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +29 (66-37).

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό όμως να μην κινδυνεύει σε κανένα σημείο. Η Βιλερμπάν μείωσε σε 72-55 τρία λεπτά πριν από το τέλος, ωστόσο το φινάλε βρήκε τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει τη νίκη με σκορ 77-58.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρίζικ, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1) , Γουόλτερς 5 (1) , Λι 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γουίλιαμς 8 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γ. Καλαϊτζάκης 2 , Μπέικον 25 (6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 5 ριμπαόυντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Νουά , Καχούντι , Τάιους 10 (9 ριμπάουντ), Ρισασέ 4 (3 ριμπάουντ), Ντε Κολό 7 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 9 (7 ριμπάουντ) , Λάιτι 2 , Ομπάσοχαν 5 , Τζάκσον-Καρτράιτ 3 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Πονς 11 (1)