Παναθηναϊκός μπάσκετ: Νίκη στο Περιστέρι χωρίς να πείσει

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 77-62 για την 4η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η 2η νίκη για τους πρωταθλητές στην Α1 που πάνε με καλύτερη ψυχολογία στη δεύτερη “Διαβολοβδομάδα” της ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός και έφτασε κοντά στη δεύτερη ήττα του καθώς το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, ήταν διαβασμένο και έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Ένα ξέσπασμα όμως των πρασίνων στις αρχές της τρίτης περιόδου ήταν αρκετό για πάρουν μια διαφορά και να φτάσουν τελικά στην νίκη και στους δύο βαθμούς.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν η τρίτη περίοδος όταν οι πρωταθλητές χάρις κυρίως στην ενέργεια που έβγαλαν στην άμυνα κατάφεραν να μετατρέψουν το ισόπαλο 41-41 του ημιχρόνου στο τελικό 63-53 της περιόδου τρέχοντας δήλαδη ένα επιμέρους 22-12 έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη.

Από εκεί και πέρα με την υπόθεση νίκη να έχει ξεκαθαρίσει ο Δημήτρης Πρίφτης βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει πράγματα εν όψει των υποχρεώσεων του Παναθηναϊκού στην ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντάριλ Μέικον με 16 πόντους, ενω 14 πόντους με 12 ριμπάουντ είχε ο Γιώργος Παπαγιάννης. Από τους γηπεδούχους Χρυσικόπουλος και Κατσίβελης σημείωσαν από 12 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Τσώνος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 5 (1), Χρυσικόπουλος 12 (1), Κατσίβελης 12 (1), Μπράουν 5, Μίλερ 4 (1), ΜακΚρι 5, Μορέιρα 6, Μωραϊτης 2, Σαλούστρος 3, Χάγκινς 8 (2).

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 11 (1), Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 12 (1), Ουάιτ 10 (1), Νέντοβιτς 3 (1), Μέικον 16 (1), Μποχωρίδης, Καββαδάς, Κασελάκης, Φλόιντ 3, Μαντζουκας, Σαντ-Ρος 8