Παναθηναϊκός μπάσκετ: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μονακό

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε με σθένος αλλά ένα Γαλλικό σερί 13-0 στα τελευταία λεπτά ήταν αρκετό για την Μονακό για να φύγει από το ΟΑΚΑ με την νίκη.

Ο Παναθηναϊκός αν και αγωνίστηκε με σθένος δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Μονακό με 91-83 γνωρίζοντας την 16η του ήττα στη φετινή ευρωλίγκα.

Οι πρωταθλητές δεν ήταν κακοί στην αναμέτρηση αλλά είχαν την ατυχία να πέσουν πάνω σε έναν εξαιρετικό Μάικ Τζέιμς ο οποίος πραγματοποιήσε ακόμα μια τρομερή εμφάνιση και με 29 πόντους διέλυσε όλα τα αμυντικά πλάνα του Παναθηναϊκού και οδήγησε την ομάδα του στην πέμπτη νίκη της τα τελευταία έξι παιχνίδια και την κράτησε ζωντανή στο κυνήγι της 8αδας.

Σημείο κλειδί της νίκης της Μονακό ήταν η δεύτερη περίοδος όταν και η Γαλλική ομάδα πέτυχε 30 πόντους ενώ δέχτηκε  μόλις 15. Σημαντικό σημείο επίσης ήταν και το 13-0 που σημείωσε η Μονακό στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης μετατρέποντας το -1 στο +13  που την οδήγησε όσο και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει στην νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης βρίσκοντας επιθετικές λύσεις. Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα από νωρίς, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Το +8 (27-19) της πρώτης περιόδου ήταν ενδεικτικό της καλής απόδοσης των γηπεδούχων αλλά δε συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό.

Από τη μια στιγμή στην άλλη, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έγιναν αγνώριστοι κάνοντας λάθη που έδωσαν το δικαίωμα στη Μονακό να ανατρέψει το σκηνικό. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έμεινε δίχως εντός παιδιάς καλάθι για σχεδόν πέντε λεπτά, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (45-35 στο 18′). Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, η Μονακό διατήρησε τα ηνία χάρη στην δράση των Μάικ Τζέιμς (14 πόντοι) και Ντουέιν Μπέικον (12 πόντοι) ενώ οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από τα 6.75 (1/5 τρίποντα) και είχαν 8 λάθη στη δεύτερη περίοδο.

Στην επανάληψη τα λάθη συνεχίστηκαν για τον Παναθηναϊκό. Η Μονακό έφτασε μέχρι το +11 (46-57 στο 24′), πριν αρχίσει να βελτιώνεται η εικόνα των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» έφτασαν σε απόσταση βολής με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (64-65 στο 31′), δείχνοντας πως έχουν τον τρόπο να ανατρέψουν την κατάσταση. Την πέτυχε μάλιστα δύο λεπτά αργότερα, χάρη στο πρώτο καλάθι του Λευτέρη Μποχωρίδη (68-67 στο 33′).

Σ’ εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μάικ Τζέιμ και με συνεχόμενα δικά του καλάθια η Μονακό έβαλε τις βάσεις της επικράτησής της. Μέσα σε τέσσερα λεπτά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά με 13 πόντους διαφορά (83-70 στο 37′). Παρά τα δύο γρήγορα τρίποντα που βρήκε από τον Χάουαρντ Σαντ Ρος και τον Νεμάνια Νέντοβιτς (για το -6 στα 41.7” για το τέλος), το τριφύλλι δεν προλάβαινε να αποφύγει την ήττα. Από την άλλη η Μονακό πήρε τη νίκη κι έμεινε σε τροχιά οκτάδας στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία – Χόρντοφ – Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 10 (4/4 σουτ), Παπαγιάννης 4 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 8 (7 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (1), Γιόβιτς (0/2 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 16 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 16 (6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 15 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4 (7 ριμπάουντ), Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ, 6 λάθη).