Παναθηναϊκός μπάσκετ: Παναθηναϊκή νίκη με αύρα Γιόβιτς

Ο Στέφαν Γιόβιτς έκανε θετικό ντεμπούτο και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε εύκολη νίκη κόντρα στη Μπασκόνια για την ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας όμορφο μπάσκετ νίκησε με 75-63 τη Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ, για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές με τον Στέφαν Γιόβιτς στη σύνθεση τους, δεν δυσκολεύτηκαν και βγάζοντας ενέργεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση έφτασαν στη νίκη και στο 5ο φετινό τους ροζ φύλλο αγώνα. Ο Σέρβος πόιντ γκαρντ συστήθηκε στο κοινό του Παναθηναϊκού με 6 πόντους(2/2 τρίποντα)  3 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 2 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έχτισε με το καλησπέρα μια σημαντική διαφορά την οποία φρόντισε να τη διατηρήσει μέχρι και το τέλος. Η πρώτη περίοδος μάλιστα έληξε με τους “πράσινους” να προηγούνται με 22-8, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 38-20.

Κορυφαίοι του παρκέ για τον Παναθηναϊκό οι δύο ψηλοί του Οκάρο Γουάιτ και Τζέρεμι Έβανς οι οποίοι και κάλυψαν το κενό του Παπαγιάννη και φόρτωσαν με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Ο πρώτος βρέθηκε στο παρκέ για 24’04” και τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους (με 2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές), μαζί με 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ ο δεύτερος στα 22’47” που αγωνίστηκε, προσέφερε 14 πόντους (με 5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Μάλιστα η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα στον Δημήτρη Πρίφτη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στον πάγκο με τον νεαρό Νεοκλή Αβδάλα να παίρνει αρκετό χρόνο την ημέρα μάλιστα που ανακοινώθηκε η συμφωνία για πενταετή συνεργασία με το τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι ανοίγοντας από την αρχή τη διαφορά καθώς προηγήθηκε με 18-4 στο 6′ και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 22-8. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +17 (29-12) στο 14′ και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 38-20. Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι αγνοούσαν το τρίποντο έχοντας 0/13 πίσω από τα 6,75μ.

Ο ρυθμός των πρωταθλητών Ελλάδας, δεν έπεσε ούτε στην τρίτη περίοδο. Οι «πράσινοι» έφτασαν να προηγούνται με double score στο 25′ με τον Γουάιτ να κάνει το σκορ 50-25 και διατήρησαν αυτό το +25 μέχρι και το φινάλε του δεκαλέπτου (57-32). Η Μπασκόνια βελτιώθηκε στην τέταρτη περίοδο, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συντήρησε το προβάδισμά τους και έφτασε άνετα στη νίκη με 75-63.

Οι διαιτητές: Λαμόνικα – Ρότσα – Ράτσις.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μποχωρίδης 3 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καββαδάς 4 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7 (3/8 σουτ, 5 ασίστ), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (0/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 16 (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 14 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

Μπασκόνια (Σπάχια): Πίτερς Λ. (0/5 σουτ), Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαρέρα 3 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 7 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Φοντέκιο 11 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ίνοκ 11 (11 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).