Παναθηναϊκός μπάσκετ: «Πράσινος» διασυρμός στο Βόσπορο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε πολύ βαριά ήττα από τη Φενέρμπαχτσε για την Ευρωλίγκα.

Βαριά ήττα με 107-77 από τη Φενέρμπαχτσε γνώρισε στην Κων/Πόλη ο Παναθηναϊκός για την 8η αγωνιστική της ευρωλίγκας γνωρίζοντας παράλληλα την τρίτη πιο μεγάλη σε έκταση ήττα στην ιστορία του στην ευρωλίγκα.

Οι “πράσινοι” μετά από αυτό το αποτέλεσμα υποχώρησαν στο 2-6 και βρίσκονται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας την ώρα που η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκαν στο 7-1 και στην κορυφή του ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός πλην της πρώτης περιόδου δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός και δεν κατάφερε να μπει στην ψυχολογία της αναμέτρησης γεγονός που επιβεβαιώθηκε και από την έκταση του τελικού σκορ.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε γιατί δεν είχε ενέργεια στην άμυνα, ήταν και πολύ άστοχος στην επίθεση σουτάροντας με το φτωχό 24% στα τρίποντα ενώ έχασε και την μάχη των ριμπάουντ(27 έναντι 37 της Φενέρμπαχτσε).

Δήμιος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Σκότι Γουίλμπεκιν ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή) σε λιγότερα από 20 αγωνιστικά λεπτά, κάνοντας το δεύτερο καλύτερο φετινό του παιχνίδι, μετά από εκείνο κόντρα στην Εφές που είχε βάλει 25 πόντους.

Από το ναυάγιο του Παναθηναϊκού διασώθηκε μόνο ο Ντουέιν Μπέικον ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους με τον Παπαγιάννη να έχει 10. Αντίθετα σε ρηχά επιθετικά νερά κυμάνθηκε η απόδοση του Πονίτκα με τον Πολωνό να σημειώνει μόλις 7 πόντους.

Η ελληνική ομάδα παρότι άρχισε δυνατά το παιχνίδι, από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων ενώ έχασε για το δεύτερο ημίχρονο και τον Μάριους Γκριγκόνις με ενοχλήσεις στη μέση. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού σούταραν μόλις 24% (6/25) από το τρίποντο και 49% (21/43) στο δίποντο, ενώ μάζεψαν 10 λιγότερα ριμπάουντ. Στον αντίποδα η Φενέρ είχε 79% στα δίποντα (33/42) και 48% (12/25) πίσω από τα 6,75μ.

Μετά το αρχικό 7-0 της Φενέρ ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό, ανέτρεψε το σκορ και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 25-22. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι με σερί 13-0 άνοιξαν την υπέρ τους διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με +15 (55-40). Η άμυνα του Παναθηναϊκού συνέχισε να δέχεται εύκολα καλάθια, με τη διαφορά να αυξάνεται και να ανεβαίνει πάνω από τους 20 πόντους (67-47) στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη Φενέρμπαχτσε να ξεπερνά τους 100 πόντους και εν τέλει να φτάνει στη νίκη με 107-77 ενώ η διαφορά νωρίτερα είχε φτάσει ως και τους 34 πόντους (105-71).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ντιφαλά, Κόρτες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 10 , Μπιρσέν, Χαζέρ 7, Γουίλμπεκιν 19 (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Έντουαρντς 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίσρ), Μαχμούτογλου 9 (3) , Χέιζ-Ντέιβις 16 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Πιέρ 2, Τζεκίρι 6 , Γκούντουριτς8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 7 (4 μπλοκ) , Καλάθης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 6 (2) , Γουόλτερς 11 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Λι 2, Παπαγιάννης 12 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 10 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 3 , Μπέικον 20 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/12 βολές, 5 ριμπάουντ) , Πονίτκα 7 (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές) , Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6