Παναθηναϊκός μπάσκετ: Σκούπισε και τον Άρη και προκρίθηκε στους τελικούς

Ο Άρης ήταν το τελευταίο εμπόδιο για τον Παναθηναϊκό πριν τη συνάντηση με τον Ολυμπιακό στους τελικούς της Basket League με τους πρωταθλητές Ευρώπης να επικρατούν και στο “Αλεξάνδρειο” και με 2-0 στις νίκες να παίρνουν την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός χάρις στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που έκανε νίκησε με 80-65 τον Άρη στο “Αλεξάνδρειο” και με 2-0 στις νίκες προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League εκεί όπου ήδη περιμένει ο Ολυμπιακός για τις μονομαχίες για την ανάδειξη του νέου πρωταθλητή.

Το ματς τα είχε όλα ένταση, πάθος, νεύρα και πολλές τεχνικές ποινές συνέθεσαν το παζλ της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και να περνάει για μια ακόμα φορά την τρίτη και τελευταία για φέτος από την έδρα του Άρη.

Ο Αταμάν προσπάθησε και το έκανε όταν η αναμέτρηση το επέτρεψε και έδωσε ευκαιρίες και λεπτά συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του με τους περισσότερους να συνδέονται και με το αντίπαλο καλάθι.

Σημείο κλειδί για την νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν το επιμέρους 16-6 που έτρεξαν στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με το οποίο μπήκαν και οι βάσεις για την εύκολη και άνετη νίκη κόντρα στον αξιόμαχο για 1,5 περίοδο Άρη.

Ο Ματίας Λεσόρ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν και πάλι καταλυτικός για τον Παναθηναϊκό ενώ λύσεις έδωσε και ο Χουάντσο Ερναγκόμεθ με 10 αλλά και ο Τζεράια Γκραντ με 13 και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Βασίλη Τολιόπουλο.

Ο Άρης θα παίξει πλέον ένα ματς με το Περιστέρι bwin, στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου, για την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στις μάχες του Παναθηναϊκό με τον Ολυμπιακό για το στέμμα του πρωταθλητή Ελλάδας με το Game 1 των τελικών να διεξάγεται την Τετάρτη 5/6 στο ΟΑΚΑ.