Παναθηναϊκός μπάσκετ: Σκούπισε στη Ρόδο και καθάρισε την πρόκριση για τα ημιτελικά

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό για να φύγει από την έδρα του Κολοσσού με την νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά των play-off της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 89-47 τον Κολοσσό Ρόδου και με 2-0 στις νίκες προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των play-off της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός που αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο από την ομάδα Ντούειν Μπέικον μπήκε πολύ νευρικά στην αναμέτρηση δίνοντας την ευκαιρία στον Κολοσσό να είναι κοντά στο σκορ. Ωστόσο ένα ξέσπασμα στο τρίτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη προκειμένου να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει στην άνετη όπως αποδείχθηκε νίκη.

Το “Τριφύλλι” πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο 32 πόντους δείγμα της ενέργειας που έβγαλε στο επιθετικό κομμάτι με τους παίκτες της ομάδας να βρίσκουν εύκολα το στόχο.

Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος μέτρησε 23 πόντους (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές).

Από τον αξιόμαχο Κολοσσό, που ολοκλήρωσε μια πολύ καλή αγωνιστική χρονιά, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Σμιθ με 14 πόντους με τους δέκα όμως να τους βάζει στην πρώτη περίοδο.

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα περιμένει στα ημιτελικά τον νικητή της αναμέτρησης μεταξύ του Περιστερίου και της ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Σταματόπουλος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14 (4/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1 ασίστ, 6 λάθη), Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιορδάνου 4, Γιαννόπουλος 11 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 2 (1/6 σουτ), Κόφι 6 (6 ριμπάουντ), Τιγκ 2 (1/5 σουτ), Χατζηνικόλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 8 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 5 (13 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/7 σουτ), Γουίλιαμς 11 (3/4 τρίποντα), Γκριγκόνις 23 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Αγραβάνης 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (4/4 δίποντα), Πονίτκα 5 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές)