Παναθηναϊκός μπάσκετ: Στο ίδιο έργο θεατές

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε για μία ακόμα αναμέτρηση το πολύ κακό ξεκίνημα και ηττήθηκε από την Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ για την ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Παρτιζάν με 91-89 για την 6η αγωνιστική της ευρωλίγκας και έπεσε στο 1-5 της κατάταξης.

Οι “πράσινοι” πλήρωσαν για ακόμα μια φορά το κάκιστο ξεκίνημα τους όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 31-16 στην πρώτη περίοδο θυμίζοντας την αναμέτρηση με την Μονακό.

Στη συνέχεια η ομάδα ανέβασε στροφές, πίεσε στην άμυνα, έβγαλε ενέργεια στην επίθεση αλλά όσο και να ροκάνιζε τη διαφορά φτάνοντας ακόμα και στο -2 (70-72 στο 33′) δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Παρτιζάν ήταν το πρώτο δεκάλεπτο όταν η Σερβική ομάδα μπήκε αφηνιασμένα στο παρκέ και αιχμαλωτίζοντας τον Παναθηναϊκό προηγήθηκε με 31-16 στο δεκάλεπτο

Ο Ντουέιν Μπέικον με 17 πόντους έκανε ένα απολύτως θετικό ντεμπούτο δείχνοντας την αξία του αλλά και πόσο ένας τέτοιος παίκτης έλειπε από την μηχανή του Παναθηναϊκού.

Δήμιος για τον Παναθηναϊκός ο Κέβιν Πάντερ ο οποίος έκανε ο,τι ήθελε στο ΟΑΚΑ και με 29 πόντους ήταν εκείνος που έβαλε πιο φαρδιά την υπογραφή του στην νίκη της Παρτιζάν. Ο Αμερικανός γκαρντ μάλιστα σημείωσε 9 πόντους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά σκοτώνοντας κάθε όνειρο των γηπεδούχων για νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ – Ρότσα – Ράτσις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Γουόλτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντσα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Λι 4 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπέικον 17 (3/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 3.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 29 (4/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Παπαπέτρου 2, Έξουμ 12 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Λεσόρ 15 (5/7 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Άντζουσιτς 10 (1), Μαντάρ 10 (2).