Παναθηναϊκός μπάσκετ: Βελτίωση και νίκη κόντρα στην Μακάμπι.

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο με την Μακάμπι και με κορυφαίο τον Ματίας Λεσόρ πήρε την νίκη κόντρα στην ομάδα του λαού.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μακάμπι με 89-77 και ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά “Νίκος Γκάλης” που διεξήχθη στη Ρόδο.

Οι παίκτες του Αταμάν ήταν εμφανώς καλύτεροι σε σχέση με την αναμέτρηση με την Φενέρμπαχτσε και με κορυφαίο τον Ματίας Λεσόρ που πέτυχε 22 πόντους πήρε την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.\

Οι “πράσινοι” είχαν καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τον έλεγχο του αγώνα με τον κόουτς Αταμάν να δοκιμάζει διάφορα σχήματα εν όψει της νέας σεζόν που ξεκινάει σε λίγες μέρες και να μένει απόλυτα ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του.

Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι αναδείχθηκε ο Ματίας Λεσόρ, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, με τους Παπαπέτρου και Μήτογλου να είναι επίσης διψήφιοι με 12 και 11 αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με διάθεση και μέσα από τις συνεργασίες του κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 9-4 στο 4ο λεπτό, ενώ έφτασε και την απόστασή του στους 10 πόντους με 14-4 πολύ νωρίς στον αγώνα. Η Maccabi μείωσε σε 14-7 και πλησίασε στους 4 πόντους με το 17-13 στο 7’. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος 24-18.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι επιλογές της Maccabi την έφεραν στο -1 (26-25), όμως οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν απαντούσαν στις προσπάθειες των αντιπάλων τους διατηρώντας το κεφάλι στο σκορ (32-27 στο 13’). Μάλιστα, έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου μέρους με το 44-32 στο 19ο λεπτό, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 46-36 υπέρ του τριφυλλιού.

Το σύνολο του Κάτας επιχείρησε να μειώσει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να κρατά το σκορ σε διψήφιες τιμές, με τον πίνακα να δείχνει το 52-41 στο 23’. Το 56-47 που χώριζε τους πράσινους από τη Maccabi στο 25ο λεπτό, μετατράπηκε σε 61-47 με ένα σερί 7-0 για το +14. Η ομάδα του Ισραήλ κατέβασε και πάλι σε μονοψήφια νούμερα, με το +10 για τον Παναθηναϊκό να αναγράφεται και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (69-59).

Το παιχνίδι κύλησε με τον ίδιο τρόπο και στην εξέλιξη της τέταρτης περιόδου. Η Maccabi έγραψε το 73-64 έξι λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο για να φτάσει και πάλι στο 85-71. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε υπέρ του τριφυλλιού με 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-36, 69-59, 89-77

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Αντετοκούνμπο 2, Γκάι 8, Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 8, Παπαπέτρου 12, Γκραντ 7, Λεσόρ 22, Γκριγκόνις 6, Ερνανγκόμεθ 9, Μήτογλου 11, Μαντζούκας.

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 4, Γουέμπ 2, Μπράουν 14, Μπάλντγουιν 9, Μένκο 5, Σόρκιν 8, Μπαρτολομέο 3, Ριβέρο 13, Κοέν 3, Νίμπο 6, Μπλατ 4, Κόλσον 6.