Παναθηναϊκός-Μπράγκα: Πικρή ήττα και συνεχίζει στο Europa League το “Τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μπράγκα, αλλά συνεχίζει στους ομίλους του Europa League.

Για την ρεβάνς των playoffs του Champions League, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 0-1 Μπράγκα στο «ΟΑΚΑ», αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με αυτό του πρώτου αγώνα (2-1) τον στέλνει στους ομίλους του Europa League.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με αγχός και νευρικότητα ωστόσο στη συνέχεια κατάφερε να  ελέγξει το ματς και είχε καλές στιγμές, χτυπώντας από τη δεξιά πλευρά με τους Παλάσιος-Βαγιανίδη. Η Μπράγκα από την άλλη ήταν επίσης επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, έχοντας μάλιστα δύο μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το «τριφύλλι» προσπάθησε να βρει το γκολ που θα ισοφαρίσει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, απειλώντας έντονα τους αντιπάλους. Ωστόσο, οι Πορτογάλοι στο 83′ βγήκαν στην κόντρα για να κάνουν το 0-1 με τον Μπρούμα να εκτελεί από πλάγια θέση τον Μπρινιόλι με ωραίο πλασέ στη δεξιά γωνία.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός συνεχίζει στους ομίλους του Europa League και θα μάθει τους αντιπάλους του, το μεσημέρι της Παρασκευής.

Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με δύο αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς, παρατάσσοντας τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια, τους Βαγιαννίδη, Γεντβάι, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ τετράδα στην άμυνα. Ρούμπεν, Βιλένα και Μπερνάρ (αντί του Τζούρισιτς) στον άξονα, τους Μαντσίνι και Παλάσιος στα άκρα και τον Ιωαννίδη (αντί του Σπόραρ) στην κορυφή της επίθεσης.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ήταν αγχωμένος και νευρικός τη στιγμή που η Μπράγκα μπήκε «σκληρά» στην αναμέτρηση, προσπαθώντας να νικήσει τις μονομαχίες. Ο τρόπος παιχνιδιού των Πορτογάλων είχε ως αποτέλεσμα ο βασικός στόπερ της ομάδας, Σικού Νιακατέ να «κιτρινιστεί» από το 6ο μόλις λεπτό.

Η Μπράγκα ήταν η πρώτη που απείλησε (3’) με τον Καρβάλιο να βρίσκεται μέσα στην περιοχή από πάσα του Μπρούμα. Ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς την εστία, βρήκε στα πόδια του Τζαλό όμως και άλλαξε πορεία για να καταλήξει άουτ.

Στο 16’ ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη τελική του στο ματς. Ο Χουάνκαρ γύρισε από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης υποδέχτηκε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά την έβγαλε προς τα έξω στον Βιλένα που έκανε το σουτ με το αριστερό, που πέρασε εκτός.

Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ δύο λεπτά αργότερα. Ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά και ο Ιωαννίδης με προβολή δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να την σπρώξει στα δίχτυα. Εν συνεχεία ο Χουάνκαρ έδωσε στον Μαντσίνι που μπήκε στην περιοχή σαν «τρέιλερ» από τα αριστερά έκανε τη σέντρα σουτ με τον Ματέους να μπλοκάρει.

Στο 31ο λεπτό η ομάδα του Ζόρζε είχε μια καλή ευκαιρία μετά από λάθος του Πέρεθ στον χώρο του κέντρου, ο Τζαλό πήρε τη μπάλα, έδωσε στον Ρουίθ που έκανε το πλασέ αλλά ο Μπρινιόλι έδιωξε εκπληκτικά με το αριστερό του πόδι. Η μπάλα έφτασε στον Ρικάρντο Όρτα που έκανε το σουτ με τον Χουάνκαρ να διώχνει.

Ο Παναθηναϊκός είχε τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 45’. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βιλένα στο πρώτο δοκάρι από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Βαγιαννίδης που ήταν στο ύψος της μικρής περιοχής έκανε τη δεύτερη και ο Ματέους με το ένα χέρι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Ιωαννίδης έκανε εξαιρετική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, έδωσε δίπλα στον Μαντσίνι, ο οποίος προσπάθησε να κάνει το πλασέ υπό την πίεση του Φόντε αλλά έπεσε στο έδαφος. Ο Αργεντινός και ο πάγκος του τριφυλλιού ζήτησαν πέναλτι ο Ορσάτο που ήταν κοντά στη φάση έδειξε κόρνερ.

Στην επανάληψη, ο Παλάσιος έκανε φοβερή κούρσα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το συρτό σουτ, όμως ο Ματέους ήταν για ακόμη μία φορά εκεί να πει «όχι» στον παίκτη του Παναθηναϊκού.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να απειλεί και στο 67’ ο Μαντσίνι πέρασε σαν σταματημένο τον αντίπαλό του από τα δεξιά, έκανε την πάσα για τον Χουάνκαρ που ερχόταν από τα αριστερά, που σταμάτησε, έκανε προσποίηση και σουτ με το δεξί όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στο 83ο λεπτό μετά από ευκαιρία του Παναθηναϊκού η Μπράγκα βγήκε στην κόντρα, ο Πίζι έδωσε αριστερά στον Μπρούμα ο οποίος με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Μπρινιόλι για το 0-1.

Αμέσως μετά το γκολ οι γηπεδούχοι είχαν μια τρομερή στιγμή να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Σπόραρ έδωσε στον Τζούριτσιτς ο οποίος ανενόχλητος σούταρε και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του αντίπαλου γκολκίπερ.

Στο 90+2′ ο Χουάνκαρ δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση και αποχώρησε έξαλλος, πηγαίνοντας προς τον πάγκο.

Κίτρινες: 65’ Αϊτορ, 74’ Χουάνκαρ – 6’ Νιακατέ, 79’ Σερντάρ, 84’ Μπρούμα

Κόκκινη: 90’+1’ Χουάνκαρ (δεύτερη κίτρινη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γέντβαϊ (43′ Σένκεφελντ), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (Τσέριν 78’), Βιλένα, Μπερνάρ (Τζούρισιτς 78’), Παλάσιος (Αϊτόρ 62’), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (Σπόραρ 62’).

ΜΠΡΑΓΚΑ (Ζόρζε): Ματέους, Γκόμεζ, Φόντε, Νιακατέ (Σαατσί 49’), Μαρίν, Καρβάλιο, Ρικάρντο Όρτα, Αντρέ Όρτα (Πίζι 65’), Μπρούμα (Πάολο Ολιβέιρα 87′), Αμπέλ Ρουίθ (Μπανζά 87′), Τζαλό (Σάλασαρ 65’).