Παναθηναϊκός: Διέλυσε τη Ζαλγκίρις με «πράσινη» ανατροπή

Με μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη Ζαλγκίρις Κάουνας

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 89-65 τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Πλέον το “Τριφύλλι” έχουν ρεκόρ 8-13, έβαλε τέλος στο σερί πέντε νικών των Λιθουανών και δεν τους έδωσαν την ευκαιρία να πατήσουν τετράδα και έχουν πλέον ρεκόρ 12-9.

Κορυφαίος ήταν ο Λι που σημείωσε 24π, με συμπαραστάτες τους Πονίτκα (13π.), Παπαγιάννης (12π.) και Μπέικον (13π.), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σμιτς με 11π.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και πήραν γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (14-4 στο 4′) μεταφέροντας την πίεση στους γηπεδούχους. Σταδιακά, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς βρήκαν τον τρόπο να συμμαζέψουν την κατάσταση, ωστόσο αυτή η εικόνα δεν συνεχίστηκε. Με τη Ζάλγκιρις να είναι καλύτερη στο επιθετικό ριμπάουντ (11 στο ημίχρονο), τα πράγματα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα για τον Παναθηναϊκό. Ειδικά από την στιγμή που παίκτες όπως ο Ντουέιν Μπέικον (6 πόντοι με 2/7 σουτ) και ο Νέιτ Γουόλτερς (0/4 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη) δεν έδιναν λύσεις στην επίθεση. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν σε θέση ισχύος (24-34 στο 15′) για να κλείσουν το πρώτο μέρος, έχοντας το προβάδισμα με 15 πόντους διαφορά (42-27).

Με το που βγήκαν οι ομάδες από τα αποδυτήρια η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Ο Λι σημείωσε 17 πόντους με 4/4 τρίποντα και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα προκάλεσαν την ολική ανατροπή. Το τριφύλλι πέτυχε 37 πόντους (!) με 7/8 τρίποντα και κάπως έτσι το -15 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε +6 (64-58) στο φινάλε το τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ράντονιτς συνέχισαν με το… πόδι στο γκάζι με συνέπεια η διαφορά να πηγαίνει στους 22 πόντους (86-64) στο 37’, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει εύκολα τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (1), Λι 24 (5), Παπαγιάννης 12, Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4 (1), Σαμοντούροβ, Μπέικον 13 (1), Πονίτκα 13 (1), Γκριγκόνις 4, Γκουντάιτις 7.

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9 (1), Χέιζ 4, Σμιτς 11 (1), Μπιρούτις 9, Λουκοσιούνας 3 (1), Μπραζντέικις 8 (1), Πολονάρα 2, Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7