Παναθηναϊκός: Δύο στα δύο στην Αυστρία

Δεύτερη φιλική νίκη για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά επί της σλοβενικής Ρογκάσκα

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα φιλικά επί αυστριακού εδάφους σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας εύκολα της σλοβενικής Ρογκάσκα (που προήχθη φέτος στην Α’ Σλοβενίας) με 3-1 στο «Pappel Stadion» της πόλης Μάτερσμπουργκ.

Δύο διαφορετικές ενδεκάδες χρησιμοποίησε σε κάθε ημίχρονο ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς συν τους Τρουιγιέ και Καλοσκάμη στο φινάλε, ανεπίσημο ντεμπούτο με τα «πράσινα» για τον Φιλίπ Μλαντένοβιτς, πολύ καλή εικόνα στο πρώτο 45λεπτο απ’ τον 18χρονο στόπερ Έλτον Φικάι.

Οι Ιωαννίδης, Μπερνάρ στο πρώτο ημίχρονο και ο Μάγκνουσον και στο δεύτερο σημείωσαν τα γκολ για το «τριφύλλι», που αρχίζει να δείχνει καλά πράγματα (και) επιθετικά. Μείωσε στο τέλος ο Ζντούνιτς για τους Σλοβένους.

Στο 25ο λεπτό, όταν μετά από πολύ ωραία συνεργασία των Ιωαννίδη, Βαγιαννίδη και το γύρισμα του νεαρού μπακ στην περιοχή, ο Βέρμπιτς «πάτησε» την μπάλα στον Ιωαννίδη που δεν αστόχησε κι έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Στο 36’ ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του με τον Μπερνάρ. Ο Ιωαννίδης «πάτησε» στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά η προσπάθειά του κόπηκε. Ο Παλάσιος πήρε την κατοχή, σέρβιρε» για τον Μπερνάρ, με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει ωραία με το αριστερό για το «πράσινο» 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιοβάνοβιτς άλλαξε όλη την ενδεκάδα των «πράσινων», οι οποίοι αν και είχαν κάποια θέματα στην κυκλοφορία της μπάλας στα πρώτα λεπτά, γρήγορα ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα κι έφτασαν σε τρίτο γκολ με τον Μάγκνουσον.

Οι Σλοβένοι μείωσαν στο 83’ με ένα τρομερό γκολ του Ζντούνιτς, ο οποίος στόπαρε την μπάλα με το στήθος και σούταρε ψηλοκρεμαστά έξω απ’ την περιοχή τον Μπρινιόλι κάνοντας το 3-1. Στο 88′ ο Βόντισεκ έδιωξε εντυπωσιακά το πλασέ του Τσέριν μέσα απ’ την περιοχή, στην τελευταία καλή στιγμή του φιλικού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (46’ Μπρινιόλι), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (46’ Σιδεράς), Φικάι (46’ Μάγκνουσον), Χουάνκαρ (46’ Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν (46’ Ζέκα, 80’ Τρουιγιέ), Κλεϊνχέισλερ (46’ Τσόκαϊ), Παλάσιος (46’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (46’ Τσέριν), Βέρμπιτς (46’ Αϊτόρ), 80’ Καλοσκάμης, Ιωαννίδης (46’ Σπόραρ).

ΡΟΓΚΑΣΚΑ (Όσκαρ Ντρόμπνιε): Μπάζνταριτς, Πιρτόσβεκ, Μίχαλιτς, Κούρτοβιτς, Μάιτσεφ, Μάτιτς, Κόροσετς, Μπράουτ, Φλις, Γκράντισερ, Χαϊλέτα.
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι Βόντισεκ, Ραντούσα-Λάμπεχτ, Ράλισον, Σιμ, Μαϊτσενιτς, Καρτούζερ, Κρίσαν, Πάβλοβιτς, Σακέον, Κρίστιαν, Ζντούνιτς.