Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας: Νίκη με άρωμα Panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -13 του ημιχρόνου και με άρμα μάχης την άμυνα κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 6 ηττών.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 75-66 τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ για την 28η αγωνιστική της ευρωλίγκας σε μια αναμέτρηση όπου η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επέστρεψε από το -13 του ημιχρόνου και κατάφερε χάρις στο εξαιρετικό της δεύτερο ημίχρονο να φέρει το ματς τούμπα και να πανηγυρίσει το 9ο φετινό της ροζ φύλλο.

Παράλληλα οι “πράσινοι” όχι μόνο έριξαν τον Ερυθρό Αστέρα στο “καναβάτσο” αλλά του έκοψαν ακόμα περισσότερο το δρόμο για την πρώτη 8αδα της βαθμολογίας καθώς πλέον η ομάδα της Σερβίας υποχώρησε στο 12-16 και στην 14η θέση 3 νίκες μακριά από την 8η Μακάμπι.

Και όλα αυτά έγιναν χωρίς τον Ντουέιν Μπέικον ο οποίος έμεινε εκτός μάχης ύστερα από απόφαση του Χρηστού Σερέλη πληρώνοντας έτσι τις μέτριες εως κακές εμφανίσεις του το τελευταίο διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην νίκη γιατί πολύ απλά στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές στην άμυνα, είχε περισσότερες και καλύτερες επιλογές στην επίθεση, ενώ είχε 18 τελικές πάσες και μόλις 11 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης δέχτηκαν μόλις μόλις 24 πόντους σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο όταν είχαν δεχτεί 42

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός, σημείωσε 17 πόντους καλύπτοντας και με το παραπάνω τις απουσίες του Γκουντάϊτις και του Αγραβάνη. Εκτός των 17 πόντων ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε 7 ριμπάουντ ενώ μοίρασε και 2 τελικές πάσες. Διπλά στον Γιώργο Παπαγιάννη άξια στάθηκε στο σκοράρισμα και ο Ματ Τόμας οποίος σημείωσε 11 πόντους με τρία εύστοχα τρίποντα στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ξεκίνησε η πράσινη ανατροπή. Θετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 13 πόντους με τον Χρήστο Σερέλη να ανακατεύει εξαιρετικά την τράπουλα, να ανοίγει το ρόστερ και να παίρνει πόντους από τους περισσότερους παίκτες του.

Στα συν του Παναθηναϊκού συγκαταλέγεται και η εξουδετέρωση του Φακούντο Καμπάτσο με τον Αργεντίνο σούπερ σταρ του Ερυθρού Αστέρα να μένει άποντος (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο), ενώ είχε 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ισάριθμα λάθη σε 15’37” που αγωνίστηκε.

Πριν την έναρξη της αναμέτρηση η ΚΑΕ Παναθηναϊκός βράβευσε και τίμησε για την παρουσία του στην ομάδα τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Εν κατακλείδι αυτή ήταν μια εμφάνιση και μια νίκη που γεννάει ελπίδες για τη συνέχεια καθώς για πρώτη φορά φέτος η ομάδα έβγαλε αντίδραση, είχε υπομονή στην επίθεση και ενέργεια στην άμυνα και κατάφερε στο τέλος να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Μόγκουλκοτς, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 9 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 7 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Παπαγιάννης 17 (7/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ) , Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 13 (2/4 τρίποντα) , Γ. Καλαϊτζάκης , Τόμας 11 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη) , Γκριγκόνις 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μαντζούκας 3 (4 ριμπάουντ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 7 (4 ασίστ) , Λαζάρεβιτς 2 (5 ριμπάουντ) , Καμπάσο (4 ασίστ, 4 λάθη) , Μίτροβιτς 5 , Μάρτιν , Ντόμπριτς 8 (2) , Ιβάνοβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 12 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Μάρκοβιτς 3 (1) , Κούζμιτς 6 (4 ριμπάουντ) , Πετρούσεβ 12 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη)