Παναθηναϊκός-Μονακό: Έστησε πάρτι τετράδας με καλεσμένη την Μονακό

Ο Παναθηναϊκός με έναν εξωγήινο απόψε Ματίας Λεσόρ διέλυσε την Μονακό και έστησε πάρτι τετράδας σε ένα φλεγόμενο ΟΑΚΑ πετυχαίνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη του, 7η στις τελευταίες αγωνιστικές και 13η συνολικά.

O Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και ισοπέδωσε την Μονακό στο ΟΑΚΑ επικρατώντας με 88-63 για την 21η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Στο 13-8 οι “πράσινοι” που όχι μόνο έβγαλαν με άριστα ακόμα μια “Διαβολοβδομάδα” αλλά κατάφεραν να διατηρηθούν στην 4η θέση της βαθμολογίας λίγο πριν την τελική στροφή της κανονικής περιόδου.

Ο Ματίας Λεσόρ έκανε όργια στο παρκέ τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση με το Γάλλο σέντερ να σπάει όλα τα κοντερ καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 3 κλεψίματα και 4 κερδισμένα φάουλ και 41 συνολικά πόντους στο σύστημα αξιολόγησης διαλύοντας κάθε αμυντικό πλάνο που είχε στο μυαλό του ο προπονητής των Μονεγάσκων Σάσα Ομπράντοβιτς. Από κοντά και ο Κέντρικ Ναν με 21 πόντους και μεγάλη συνεισφορά στην αναμέτρηση.

Σημείο κλειδί και η εξουδετέρωση του Μάικλ Τζέιμς με το μεγάλο ατού της Μονακό να πετυχαίνει μόλις 11 πόντους με 3/13 σουτ εντός παιδείας.

H πρώτη περίοδος ήταν το δεκάλεπτο που έβαλε τα θεμέλια για την πολύ μεγάλη και σε αξία και σε έκταση νίκη του Παναθηναϊκού με τους παίκτες του Αταμάν να κλείνουν το δεκάλεπτο έχοντας 7/9 τρίποντα και το πόδι συνεχώς στο γκάζι. Από εκείνο το σημείο και μετά το νερό είχε μπει στο αυλάκι ο Λεσόρ είχε πάρει το όπλο του, η άμυνα είχε το δικό της σημαντικό κομμάτι και ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν χαλάρωσε αλλά φρόντισε να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά μέχρι και το τελικό 88-63.

Εκτός των Λεσόρ και Ναν διψήφιος με πολύ καλή παρουσία είχε και ο Χουάντσο Ερναγκόμεθ με 10 πόντους με τον Μήτογλου να πραγματοποιεί ακόμα μια συνεπή εμφάνιση με 12 πόντους. Όσον αφορά τον Γκράντ μπορεί να πέτυχε μόλις 6 πόντους αλλά στην άμυνα ήταν για μια ακόμα βραδιά συγκλονιστικός αναγκάζοντας τον Τζέιμς σε 0 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 11 συνολικά.

Με 7/9 τρίποντα στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR δεν άργησε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο ματς και να δημιουργήσει διψήφια διαφορά. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν βγάζοντας ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ έφτασαν να προηγούνται με 24-9 στο 9’ μετά το τρίποντο του Σλούκα. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και τους 18 πόντους (32-14) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ξανά με τον αρχηγό του «τριφυλλιού».

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεσή τους και μείωσαν καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR πήγε ξανά την αναμέτρηση στον ρυθμό που ήθελε, με συνέπεια να έχει το προβάδισμα με 43-30 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι πρώτες επιθέσεις των «πράσινων» κατέληξαν κοντά στο καλάθι, εκεί όπου ο Ματίας Λεσόρ τις τελείωσε επιτυχημένα και μαζί με τον Ναν ήταν οι επιθετικές αιχμές του «τριφυλλιού». Με τον Γάλλο σέντερ να είναι κυρίαρχος στο παρκέ ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR διατηρούσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους κάνοντας επιμέρους σκορ 21-14 στην τρίτη περίοδο (64-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να έχει το πόδι στο γκάζι και να μην επιτρέπει στην Μονακό να πάρει ανάσα. Αποτέλεσμα όλου αυτού ήταν το τελικό 88-63 και το +25 στην καλύτερη βραδιά των “πράσινων” στη φετινή ευρωλίγκα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Χορντόβ, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Μωραΐτης 3 (1), Σλούκας 6 (1/2 τρίποντα, 4 λάθη) , Γκραντ 8 (2) , Ναν 21 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη) , Λεσόρ 23 (9/10 δίποντα, 5/6 βολέ), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ, 2 λάθη) , Αντετοκούνμπο , Γκριγκόνις 5 (1/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Ερνανγκόμεθ 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 12 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπλόσομγκεϊμ 3 , Μπράουν (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Ντιαλό 4 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Κορνελί 5 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Τζαϊτέ 2 , Γουόκερ 3 (1) , Μοτιεγιούνας 13 (1), Ουαταρά 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Στραζέλ 11 (3), Χολ 4, Τζέιμς 11 (2/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη σε 36’13”)