Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε: Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε με βαριά ήττα το κακό πρώτο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός στα δέκα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Φενέρμπαχτσε ήταν σαν να μην υπήρχε και αυτό το πλήρωσε με βαριά ήττα.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε με 83-69 πληρώνοντας το κακό του πρώτο δεκάλεπτο όταν πέτυθχε μόλις 9 πόντους και δέχτηκε 27 θυμίζοντας την εμφάνιση του στον τελικό του Super Cup. Στη συνέχεια της αναμέτρησης προσπάθησε να την φέρει στα ίσια αλλά δυστυχώς η ζημιά είχε γίνει με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την 2η του ήττα σε τρεις αναμετρήσεις.

Ο παίκτης που πλήγωσε περισσότερο την άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν ένα δικός του ο Γιώργος Παπαγιάννης ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους ( 2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 21’05” συμμετοχής.

Από τον Παναθηναϊκό ο Λεσόρ με 19 πόντους ήταν και πάλι ο καλύτερος παίκτης με τον Κάιλ Γκάι να τον ακολουθεί με 13 και τον Βιλντόζα που είχε 10. Αντίθετα σε πολύ κακή επιθετική βραδιά βρέθηκε ο Ερναγκόμεθ που ήταν άποντος με τον Ισπανό όμως να έχει 6 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός έχασε γιατί είχε λιγότερα ριμπάουντ από τη Φενέρμπαχτσε, σούταρε χειρότερα, ενώ είχε περισσότερα λάθη και λιγότερες ασιστ σε μια βραδιά που ξεκίνησε άσχημα και ολοκληρώθηκε με μια βαριά ήττα καμπανάκι για τη συνέχεια.

σορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 6-6 στο 4’. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 11-6 και στο 7’ ξέφυγαν με 21-8. Στο 8’ η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους για την Fenerbahce Beko (23-8) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-9.

Στο 14’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 33-21  και στο 17’ πλησίασε σε 36-26. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την τουρκική ομάδα προηγούμενη με 43-28 και στο 21’ έγινε το υπέρ της 48-30. Στο 24’ η Fenerbahce Beko ξέφυγε με 54-32 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 67-45.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 72-49 στο 32’, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 72-58 στο 36’ έπειτα από συνεχόμενους αναπάντητους πόντους, αλλά και σε 76-64 2μιση λεπτά πριν το τέλος, όμως η Fener έφτασε στη νίκη με 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 14 (6 ριμπάουντ) , Γουίλμπεκιν 7 (2/9 τρίποντα) , Παπαγιάννης (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη σε 21’05”) , Ντέιβις 7 (1/7 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 6 (2), Πιέρ 4 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκούντουριτς 12 (2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Καλάθης 12 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος σε 29’17”), Μαντάρ 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Σεστίνα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάι 13 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 4 (1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Γκραντ 6 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 19 (7/7 δίποντα, 5/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 5 , Ερνανγκόμεθ (6 ριμπάουντ) , Μαντζούκας 6 (2)