Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε: Την ισοπέδωσε και πάει για το 7ο

Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος από το παρελθόν ήρθε στο παρόν, ισοπέδωσε τη Φενέρμπαχτσε και δίνει ραντεβού την Κυριακή στον μεγάλο τελικό του Final-Four της ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός με μια εξαιρετική εμφάνιση και με τον Ματίας Λεσόρ να κάνει ντάμπλ-ντάμπλ νίκησε με 73-57 τη Φενέρμπαχτσε και την Κυριακή το βράδυ θα διεκδικήσει στον μεγάλο τελικό της ευρωλίγκας το 7ο δικό του στέμμα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση, κατάφερε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης φτάνοντας απόλυτα δίκαια στην νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Ο Ματίας Λεσόρ ήταν για άλλη μια φορά συγκλονιστικός τόσο στην επίθεση με 17 πόντους όσο και στην άμυνα με 10 ριμπάουντ. Δίπλα στον Γάλλο σέντερ του Παναθηναϊκού στάθηκε επάξια στο σκοράρισμα ο Ναν με 14 ενώ σημαντική συνεισφορά είχε και ο Γκραντ με 13 πόντους.

Οι ¨πράσινοι” έκαναν αυτό που έπρεπε, έβγαλαν ενέργεια και στην άμυνα και στην επίθεση, καθηλωσαν τα μεγάλα όπλα της Φενέρ και με εξαιρέση κάποια μικρά ξεσπάσματα της Τουρκικής ομάδας δεν της επέτρεψαν να πιστέψει οτι μπορεί να πάρει την νίκη.

Σημείο κλειδί της επικράτησης του Παναθηναϊκού ήταν το τρομερό ξεκίνημα με τους “πράσινους” να προηγούνται με 10-0 και 14-4 δείχνοντας ποια ομάδα θα κυριαρχήσει στο παρκέ.

Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Αταμάν ο οποίος ανακάτεψε την τράπουλα, άνοιξε το ρόστερ και πήρε την ταυτότητα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο Ημιτελικός ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση εξαιτίας επεισοδίων που δημιούργησαν και προκάλεσαν οπαδοί της Φενέρμπαχτσε οι οποίοι ήθελαν να μπουν στο γήπεδο χωρίς να έχουν εισιτήριο με αποτέλεσμα να προκληθεί ένταση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά στον ημιτελικό καθώς είχε κυριαρχήσει και στις δυο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 12-0 με τη Φενέρμπαχτσε να μην μπορεί να κάνει τίποτα και τον Γιασικεβίτσιους να καλεί αμέσως ταιμ-αουτ. Στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου η Φενέρ βρήκε κάποιες λύσεις κυρίως με τον Ντέιβις όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να ευστοχεί και να ήταν προσεκτικός στην άμυνα με αποτέλεσμα το 22-13 με το οποίο έκλεισε υπέρ του η πρώτη περίοδος.

Στη δεύτερη περίοδο μέχρι και τα μισά της οι «πράσινοι» διατηρούσαν μια διαφορά μεταξύ 7 και 10 πόντων καθώς συνέχιζαν και είχαν σωστές τοποθετήσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Τα τελευταία λεπτά όμως του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στη Φενέρμπαχτσε η οποία βρήκε λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75 κυρίως με τον Ντέιβις κλείνοντας τη ψαλίδα της διαφοράς στο -2(38-36 υπέρ του Παναθηναϊκού) με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς και η πρώτη με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει και τη Φενέρμπαχτσε να πιέζει. Η Τουρκική ομάδα να έπαιξε όλα για όλα, βρήκε στόχο από τα 6,75 και κατάφερε με καλάθι του Ντόρσει να πλησιάσει στον πόντο(51-50). Ο Λεσόρ με 2/2 βολές έκανε το 53-50, η άμυνα του Παναθηναϊκούθ ανάγκασε τη Φενέρ σε λάθος και ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης με τρίποντο μαχαιριά στην καρδιά της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε το 56-50 ακριβώς την ώρα που τελείωνε το 3ο δεκάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος ανήκε και πάλι στον Παναθηναϊκό που κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ και με συνεχόμενα αναπάντητα καλάθια έφτασε τη διαφορά πολύ πάνω από τους 10 πόντους με την μπίλια να κάθεται στο τέλος στο +16(73-57) που ήταν και το τελικό σκορ του ημιτελικού.

Πλέον ο Παναθηναϊκός περιμένει τον αντίπαλο του στον τελικό και από εκεί και πέρα έχει μια μέρα για να ηρεμήσει, να αποφορτιστεί και να ετοιμαστεί ψυχολογικά και ψυχικά για το πιο μεγάλο ματς των τελευταίων ετών με διακύβευμα το 7ο αστέρι στη φανέλα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Περούγκα – Ντιφάλα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 4 (0/3 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Γκραντ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ναν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 17 (6/10 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (3 ασίστ), Χουάντσο 3 (1), Μήτογλου 2 (4 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι, Γουίλμπεκιν 2 (1/10 σουτ, 4 λάθη), Σανλί 7 (1), Παπαγιάννης 3 (1), Χέιζ-Ντέιβις 14 (2/6 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 4, Πιερ, Γκούντουριτς 10 (2/6 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (0/2 τρίποντα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σέστινα 10 (2).