Παναθηναϊκός: Φιλική “3άρα” επί της ΑΕΚ Λάρνακας

Άνετη φιλική νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ Λάρνακας

O Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα 3-1 την ΑΕΚ Λάρνακας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Πρωταγωνιστής ο Μπακασέτας, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα (9′, 50′), ενώ το τρίτο τέρμα σημείωσε ο Βαγιαννίδης στο 87′.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζούριτσιτς που είχε δοκάρι στο 38’. Ανεπίσημο ντεμπούτο για τον Νεμάνια Μαξίμοβιτς. Στο 85′ μείωσαν σε 2-1 οι Κύπριοι με αυτογκόλ του Μλαντένοβιτς.

Στο 9ο λεπτό οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Τάσο Μπακασέτα. Σε σέντρα του Βαγιαννίδη, ο Ενρίκες απομάκρυνε με το κεφάλι με τον Μπακασέτα να στοπάρει την μπάλα έξω απ’ την περιοχή και να εκτελεί με ωραίο γυριστό σουτ, κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και να πιέζει πολύ ψηλά την ΑΕΚ Λάρνακας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έχασαν την πιο σημαντική ευκαιρία τους στο 21’, όταν από σέντρα-σουτ του Καμπρέρα και κεφαλιά του Φακούντο Σάντσες, ο Λοντίγκιν απομάκρυνε.

Στο 38’ το πλασέ του Τζούριτσιτς χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Αλομέροβιτς κι έφυγε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με εντυπωσιακό γκολ απ’ τον Τάσο Μπακασέτα. Στο 51’ η άμυνα της ΑΕΚ Λάρνακας έδιωξε ασταθώς κι ο αρχηγός της Εθνικής με σουτ στην κίνηση έξω απ’ την περιοχή την έστειλε στο «παραθυράκι» για το 2-0.

Στο 53’ μετά από ωραία ενέργεια του Μαντσίνι, ο Τζούριτσιτς έκανε κακό τελείωμα, πλασάροντας άουτ μέσα απ’ την περιοχή.

Στο 64’ πέρασε στο γήπεδο κι ο Νεμάνια Μαξίμοβιτς, ο οποίος πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Στο 77’ ο Λημνιός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τούμπα σε τετ-α-τετ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αϊτόρ πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Στο 82’ ο Σολ προσπάθησε να νικήσει από μακριά τον Ντραγκόφσκι, όμως ο Πολωνός γκολκίπερ μπλόκαρε τη μπάλα στη γωνία του.

Στο 85′ η ΑΕΚ Λάρνακας μείωσε 2-1. Ο Εκπολό έφυγε στη κόντρα και πλάσαρε τον Ντραγκόφσκι, ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε, όμως η μπάλα χτύπησε πάνω στον Μλαντένοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν άμεσα και στο αμέσως επόμενο λεπτό από εξαιρετική ασίστ του Λημνιού, ο Βαγιαννίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας στην περιοχή κι «έσκαψε» την μπάλα πάνω απ’ τον Τούμπα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν (65’ Ντραγκόφσκι), Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ (64’ Μαξίμοβιτς), Γεντβάι (75’ Κάτρης, Κώτσιρας (65’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Βιλένα (64’ Ζέκα), Μαντσίνι (65’ Λημνιός), Μπακασέτας (75’ Ρουμπέν), Τζούριτσιτς (75’ Αϊτόρ), Γερεμέγεφ.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Χουάν Φεράντο): Αλομέροβιτς (46’ Τούμπας), Φακούντο Σάντσες (78’ Δημητρίου), Ενρίκες, Λέντες (78’ Ναούμ), Γκαρθία (46’ Εκπολό), Ντίμερς, Μιλίτσεβιτς, Φάραζ (68’ Σάντος), Καμπρέρα (55’ Σουάρες), Σολ (83’ Βασιλείου), Γκιούρσκο (55’ Γκάμα).