Παναθηναϊκός: Φιλική ισοπαλία με τη Λεβερκούζεν

Ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός με τη Λεβερκούζεν στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας του

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος χωρίς σκορ (0-0) με τη Λεβερκούζεν στο γήπεδο «Αλοΐζ Λατίνι», στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας του.

Καλή παρουσία από τους «Πράσινους», όπου πραγματοποίησε ανεπίσημο ντεμπούτο ο Μάγκνουσον.

Ο Παναθηναϊκός είχε ορισμένες καλές συνεργασίες και κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα στο πρώτο 15λεπτο, όμως η Λεβερκούζεν ήταν εκείνη που έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο 19’, όταν ο Φρίμπονγκ βρέθηκε σε θέση βολής από πλάγια δεξιά, όμως ο Σένκεφελντ έκανε την επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ με τάκλιν.

Στο 30’ από πίεση των «πράσινων» ψηλά και κλέψιμο του Αλεξανδρόπουλου και πάσα προς τον Αϊτόρ, ο Καταλανός γύρισε και πλάσαρε, αλλά ο Ταπσόμπα πρόλαβε να βάλει τη κόντρα, αποσοβώντας το γκολ.

Στο 32’ ο Παναθηναϊκός πλησίασε ξανά πολύ κοντά στο γκολ, όταν από πολύ ωραία συνεργασία των Γκάνεα και Αϊτόρ και το γύρισμα του τελευταίου στη μικρή περιοχή, ο Ιωαννίδης δεν πρόλαβε για πολύ λίγο να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λεβερκούζεν έφτασε κοντά στο γκολ, όμως η κεφαλιά του Πογιάνπαλο στο 46’ πέρασε λίγο άουτ απ’ το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν, ενώ στο 56’ ο Χλόζεκ είχε ένα καλό σουτ μέσα απ’ την περιοχή που έφυγε άουτ.

Στο 75’ από πολύ καλή κυκλοφορία των «πράσινων» και ωραίο γύρισμα του Αϊτόρ, ο νεαρός Σαρδέλης δεν έπιασε καλά το σουτ -αν και βρέθηκε σε καλό σημείο για να απειλήσει- με την μπάλα να φύγει άουτ.

Στο 76’ η γερμανική ομάδα έχασε διπλή ευκαιρία με τον Λοντίγκιν να δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά στις προσπάθειες των Μπράβο και Πογιάνπαλο, ενώ στο 88’ ο Καμπετσής πλησίασε στο γκολ, όμως η προσπάθειά του αποκρούστηκε απ’ την άμυνα των Γερμανών.

Λεβερκούζεν (Σεοάνε): Χραντέσκι (46’ Λούνεφ), Φρίμπονγκ (46’ Φονσού-Μενσά), Ταπσόμπα (46’ Τα), Κοσουνού (46’ Άντριχ), Μπάκερ (46’ Χινσάπιε), Παλάσιος (72’ Αουρίρ), Ντεμιρμπάι (46’ Αζίλ), Αουρίρ (46’ Μπράβο), Ντιαμπί (46’ Μοναμάι), Αζμούν (46’ Πογιάνπαλο), Σικ (46’ Χλόζεκ).

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι (46’Λοντίγκιν), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (62’ Μάγκνουσον), Πούγγουρας (46’ Σάρλια), Γκάνεα (46’ Χουάνκαρ), Ρούμπεν (62’ Κουρμπέλης), Αλεξανδρόπουλος (66’ Καρλίτος), Τσέριν (72’ Ηλιάδης), Παλάσιος (62’ Καμπετσής), Ιωαννίδης (72’ Σαρδέλης), Αϊτόρ (78’ Κρυπαράκος