Παναθηναϊκός: Φιλική ισοπαλία με την Πάφο

Με Βέρμπιτς και Κρυπαράκο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και αναδείχθηκε ισόπαλος με την Πάφο

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο δεύτερο φιλικό των «πράσινων» επί κυπριακού εδάφους.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχοντας αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή των «Πρασίνων», έδειξαν αρκετά προβληματική εικόνα στο πρώτο μέρος, καθώς δέχθηκαν δύο «εύκολα» γκολ απ’ την κυπριακή ομάδα.

Στο 12’ ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Χουάνκαρ, ο οποίος έπιασε ένα γυριστό που βρήκε πάνω στον Πούγγουρα και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βαγιαννίδης επιχείρησε να σκοράρει, όμως το πλασέ του μέσα από την περιοχή κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

Η Πάφος άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό. Ο Βαλακάρι βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η κυπριακή ομάδα βρήκε και δεύτερο γκολ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Χέσταντ έδωσε στον Μπεντανκόρ, ο οποίος με άψογη εκτέλεση έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος οι “Πράσινοι” βελτίωσαν την εικόνα τους, βρίσκοντας τα γκολ της ισοφάρισης με τον Βέρμπιτς και τον Κρυπαράκο (ασίστ του Βέρμπιτς) στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Στο 77’ ο Σλοβένος μεσοεπιθετικός κέρδισε πέναλτι μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια. Ο ίδιος ο Βέρμπιτς ανέλαβε και την εκτέλεση λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, μειώνοντας σε 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Δύο λεπτά αργότερα (79’) ο Κρυπαράκος υποδέχθηκε την μπάλα από τον Βέρμπιτς και με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 2-2 γα τον Παναθηναϊκό.

Πάφος: Ολαθάμπαλ, Δημητρίου, Μ. Παλάσιος, Μιχαήλ, Χαραμπάτζε, Πελάγιο, Ταβάρες, Χότσκο, Μπετανκόρ, Χέσταντ, Βαλακάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν για την κυπριακή ομάδα οι: Ολαθάμπαλ, Μπουνχ, Κωνσταντίνου, Χρ. Γεωργίου, Ν. Γεωργίου, Νταλ’ Ίνγκα, Εύζωνα, Λίχες, Παπαστυλιανού, Κοέλιο, Ζοάο Πέδρο.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (63’ Μπρινιόλι), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σάρλια (52’ Μάγκνουσον), Πούγγουρας (63’ Σιδεράς), Χουάνκαρ (46’ Σάντσες), Ρουμπέν, Συμεωνίδης (46’ Τσόκαϊ), Σ. Παλάσιος (76’ Κρυπαράκος), Σαβιέρ (63’ Βέρμπιτς), Μπερνάρ (63’ Κυριόπουλος), Σπόραρ (63’ Καμπετσής).