Παναθηναϊκός: Φιλική τριάρα επί της Μπερ Σεβά

Με το δεξί ξεκίνησε την χειμερινή του προετοιμασία ο Παναθηναϊκός, νικώντας τη Χάποελ Μπερ Σεβά

O Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 της ισραηλινής Χάποελ Μπερ Σεβά σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Πέγειας στην Κύπρο.

Το «τριφύλλι» έδειξε καλά στοιχεία, με δεδομένο πως είχε αρκετές απουσίες, αλλά και πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του και στα δύο ημίχρονα.

Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν στο 27’ με τον Σελμανί. Ο Γιοζέφι έκανε κάθετη κίνηση, προσπερνώντας την πίεση των Τσόκαϊ και Ρουμπέν και έδωσε στον Σελμανί, ο οποίος έπιασε το γυριστό σουτ μέσα απ’ την περιοχή, κάνοντας το 1-0.

Οι «Πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το διαγώνιο σουτ του Σαβιέρ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (1-1) .

Ο Σιδεράς στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ελληνική ομάδα. Ο Τσέριν εκτέλεσε το φάουλ κι ο Σιδεράς με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1 στο 72′.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Πούγγουρας στο τελευταίο δεκάλεπτο (82′). Μετά από εκτέλεση κόρνερ που ανέλαβε ο Τσέριν, στο δεύτερο δοκάρι ο Σιδεράς πήρε την κεφαλιά και βρήκε στο άλλο δοκάρι τον Πούγγουρα, ο οποίος σκόραρε με νέα κεφαλιά και σημείωσε το 3-1.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (46’ Μπρινιόλι), Κώτσιρας (46’ Βαγιαννίδης), Σάρλια (58’ Σιδεράς), Μάγκνουσον (46’ Πούγγουρας), Χουάνκαρ (46’ Σάντσες), Ρουμπέν (46’ Τσέριν), Τσόκαϊ, Μπερνάρ (46’ Κρυπαράκος), Σαβιέρ (58’ Συμεωνίδης), Κυριόπουλος (84’ λ. τρ. Σαβιέρ), Καμπετσής (58’ Σπόραρ).

Χάποελ Μπερ Σεβά (Ελιανίβ Μπάρντα): Γκλάζερ, Νταντιά, Αμπού (46’ Μοτασέμ), Μπλόριαν, Αβίβ (46’ Τίμπι), Γκορντάνα (46’ Σουλεϊμάνοφ), Ελίας (62’ Γιεχεζκέλ), Ανσά (46’ Μίχα), Παούν (62’ Λόπες), Γιοζέφι (46’ Μάρτινς), Σελμανί (46’ Χεμέντ).