Παναθηναϊκός: Γκέλα οι “Πράσινοι”, ισόπαλοι με τη Μπάνια Λούκα

Πέταξε δύο βαθμούς στη Βοσνία κόντρα στη Μπάνια Λούκα ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος 1-1 με τη Μπάνια Λούκα στη Βοσνία, για την 1η αγωνιστική του Conference League.

Oι “Πράσινοι” άνοιξαν το σκορ με τον Μπακασέτα στο 11’, αλλά ο Ντεσπότοβιτς στο 50’ ισοφάρισε το ματς. Δοκάρι είχε ο Τετέ στο 72′.

Στο 11’ πήρε το προβάδισμα στο σκορ ο Παναθηναϊκός. Από ωραίο συνδυασμό των Τζούριτσιτς και Μλαντένοβιτς από αριστερά, ο τελευταίος γύρισε την μπάλα προς την περιοχή κι ο Μπακασέτας με γυριστό σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1 για τους «πράσινους».

Στο επόμενο λεπτό (12’) από κλέψιμο ψηλά κι ασίστ του Μπακασέτα προς τον Σπόραρ στον χώρο, ο Σλοβένος επιθετικός δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Σισκόφσκι.

Η Μπόρατς πάτησε για πρώτη φορά στην περιοχή του Παναθηναϊκού στο 21’ με τον Κουλάσιν να εκτελεί αρκετά μέτρα άουτ από πλάγια δεξιά, ενώ στο 26’ το απευθείας φάουλ του Ντεσπότοβιτς έφυγε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Ντραγκόφσκι.

Στο 2ο μέρος, η Μπόρατς έφερε το ματς στα ίσα, όταν από φάουλ του Ερέρα απ’ τα αριστερά, ο Ντεσπότοβιτς σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Δύο λεπτά οι Βόσνιοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ με σουτ του Χερέρα από πλάγια θέση που έβγαλε σε κόρνερ ο Ντραγκόφσκι.

Στο 60’ ο Σπόραρ έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν από ωραίο συνδυασμό κι ασίστ του Τζούριτσιτς, ο Σλοβένος επιθετικός πλάσαρε ελάχιστα άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο 70’ η κάθετη πάσα του Ουναχί προς τον Ιωαννίδη, βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ της Μπόρατς, ο οποίος βγήκε και μπλόκαρε γρήγορα, ενώ στο 72’ το σουτ του Τετέ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 85’ είχε άλλη μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τη κάθετη πάσα του Τετέ προς τον Μλαντένοβιτς, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Μέγερς πρόλαβε να του βάλει την κόντρα διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από σέντρα του Ουναχί, ο Ιωαννίδης σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

Κίτρινες: 47’ Σκόρουπ, 55’ Χερέρα, 82’ Γκουλάσιν – 64’ Σένκεφελντ, 72’ Μαξίμοβιτς, 85’ Ίνγκασον

ΜΠΟΡΑΤΣ ΜΠΑΝΙΑ ΛΟΥΚΑ (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόφσκι, Μ. Βούκσεβιτς (68’ Κβρζιτς), Μέγερς, Καρολίνα, Χερέρα, Όγκρινετς, Σκόρουπ (68’ Νικόλοφ), Κουλάσιν, Σάβιτς (88’ Κάβιτς), Σρέσκοβιτς (77’ Χρέλια), Ντεσπότοβιτς (88’ Μάρσετιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Σένκεφελντ, Μλαντένοβιτς, Μαξίμοβιτς (78’ Αράο), Τσέριν (65’ Τετέ), Πελίστρι (65’ Ουναχί), Μπακασέτας (78’ Μαντσινι), Τζούριτσιτς, Σπόραρ (69’ Ιωαννίδης).