Παναθηναϊκός: Ισόπαλος με τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα δύο λάθη του και ήρθε ισόπαλος με τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ

O Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, σε φιλικό που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας.

Ο Χατζηγιοβάνης σημείωσε και τα δύο γκολ των «πράσινων», οι Κατσαβέντα και Αρτίστικο πέτυχαν τα τέρματα των Κροατών.

Στο 18’ η Λοκομοτίβα πήρε προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Κατσαβέντα έξω απ’ την περιοχή, έπειτα από λάθος του Πέρεθ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Διούδη, κάνοντας το 1-0 για τους Κροάτες.

Στο 39’ ο Κατσαβέντα ανέτρεψε τον Βέλεθ στην περιοχή τον Χατζηγιοβάνη κι ο τελευταίος ευστόχησε ένα λεπτό μετά από τα έντεκα μέτρα, ισοφαρίζοντας σε 1-1

Ένα λεπτό αργότερα, ο Χουάνκαρ έκλεψε τη μπάλα κι έβγαλε καταπληκτική μπαλιά 40 μέτρων στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα και σε άδεια εστία έκανε το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, αλλά δεν βρήκε τόσους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, ιδίως μετά την έξοδο του Χατζηγιοβάνη στο 54’.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά τις πολλές αλλαγές και στο 86′ μετά από λάθος συνεννόηση του Σάρλια με τον Σερπέζη, ο Αρτίστικο μπήκε στην πορεία της μπάλας και ισοφάρισε σε 2-2, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Κατσεβέντα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης (70’ Χριστογεώργος), Κώτσιρας (70’ Σάντσες), Βέλεθ (70’ Σερπέζης), Σιδεράς (70’ Σάρλια), Χουάνκαρ (70’ Χατζηθεοδωρίδης), Ρούμπεν (63’ Αλεξανδρόπουλος), Μαουρίσιο (62’ Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (54’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες (70’ Αθανασακόπουλος), Ενγκμπακοτό (70’ Σαβιέρ), Καρλίτος (70’ Καμπετσής).

Λοκομοτίβα (Καμπράγια): Σαντινί (66’ Χεντίγια), Μάριτς (79’ Ντάιτσερ), Ντε Χάας (46’ Οσμάνκοβιτς), Τσοκάι (61’ Βράνκοβιτς), Πίβαριτς (85’ Μαγκντάλινιτς), Σόλντο (75’ Ζιλίνσκι), Στόικοβιτς (46’ Αρτίστικο), Τσίπετιτς (62’ Μάλες), Αλιού (61’ Μαρκού), Ντάμπρο (46’ Φλόρουκς, 88’ Κάμπραιτς), Κατσεβέντα