Παναθηναϊκός: Ήττα ΣΟΚ από την Άλμπα Βερολίνου!

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ, για την 8η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία και ηττήθηκε με 105-106, έπειτα από ένα ματς – μαραθώνιο, καθώς οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να παίξουν 2 παρατάσεις.

Οι Γερμανοί είχαν στο πρώτο μισό του αγώνα πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (73,9 % 2FG, 53,9 3FG, 75% FT) κάτι που τους βοήθησε να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 49-58 στο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι κακός καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο Τζέικομπ Ουάιλι και ο Ντεσόν Τόμας ήταν εξαιρετικοί και κατάφεραν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να «λύσουν τις διαφορές τους» στην παράταση και οδηγήθηκαν σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Στη δεύτερη παράταση, ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος και τελικά ηττήθηκε με 105-106.

Για τον Παναθηναϊκό, τρομερός ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος με τους 39 πόντους που πέτυχε πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας. Ο Ουάιλι ήταν πολύθετικός, καθώς πέτυχε 22 πόντους. Επίσης πολύ καλός ήταν ο Ντεσόν Τόμας, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Από την άλλη μεριά, ο Χέρνανσον πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης πλέον βρίσκεται σε αρκετά δύσκολη θέση, καθώς η ομάδα του έχει υποστεί δύο ήττες «εκτός προγράμματος». Ο κόσμος του Παναθηναϊκού στο τέλος της αναμέτρησης αποδοκίμασε τον ίδιο και την ομάδα.

Οι «πράσινοι» βράβευσαν τον Κριστόφ Βαζέχα για την πολύχρονη συνεισφορά του στον σύλλογο του Παναθηναϊκού. Οι φίλοι της ομάδας τον χειροκρότησαν τιμώντας έτσι τον «τρελό Πολωνό».

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και έκαναν γρήγορα το 4-9 (3’). Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 13-13 (4’). Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός αμυντικά και δέχθηκε πολλά εύκολα καλάθια, όμως στην επίθεση βρήκε λύσεις και έπειτα από τρίποντο του Παπαπέτρου βρέθηκε μπροστά με 22-20 (7’). Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν το 31-31, έπειτα από γρήγορο ρυθμό και μεγάλα ποσοστά ευστοχίας από τις δύο ομάδες.

Η Άλμπα συνέχισε να είναι πολύ καλή επιθετικά και με σερί 0-8, ανέβασε το σκορ σε 31-39 (12’). Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν κακοί στην άμυνα και δεν είχαν καλές επιστροφές, κάτι που έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους Γερμανους, 35-45 (15’). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 43-45, έπειτα από σερί 8-0 (16’). Η Άλμπα είχε τρομερά ποσοστά ευστοχίας (76% 2FG, 54% 3FG) και ανέβασε το σκορ στο 44-53 (18’). Ο Γκιετράϊτις με δίποντο στη λήξη του δευτέρου ημιχρόνου, διαμόρφωσε το σκορ της ανάπαυλας σε 49-58.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την κακή άμυνα και η εικόνα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε, με το σκορ στο 53-64 (23’). Ο Παππάς κατάφερε να «αφυπνίσει» την ομάδα του και με λέι απ έκανε το 57-64 (24’). Ο Παπαπέτρου πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση μέχρι εκείνο το σημείο (21π., 3 τριπ.), πέτυχε τρίποντο για το 60-64 (26’). Ο Παπαπέτρου με αμείωτο ρυθμό, μείωσε σε 64-66 (27’). Η Άλμπα πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα και βρέθηκε μπροστά με 66-74 (29’). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν «καυτός» και πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο, διαμορφώνοντας το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά σε 69-74.

Ο Παπαπέτρου πέτυχε το 5ο του τρίποντο και κράτησε «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό μειώνοντας σε 74-76 (32’). Ο Λάντρι πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι και έκανε το 74-80 (34’). Ο Νικ Καλάθης με ατομική ενέργεια μείωσε σε 78-82 (35’). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πρόσθεσε ένα ακόμη τρίποντο στην στατιστική του (6/10, 34 π.) και έκανε το 81-84 (36’). Ο Τζέικομπ Ουάιλι έκλεψε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας στον πόντο, 85-86 (38’). Ο Τόμας πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, 87-86 (39’). Ο Καλάθης ευστόχησε σε 1/2 βολές και έκανε το 88-88, το οποίο έμελλε να ήταν το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Νίκου Παππά, 91-88 (41’). Η Άλμπα ανέτρεψε και πάλι το σκορ, 91-92 (42’). Το σκορ βρέθηκε πάλι στην ισοπαλία, 95-95 (43’). Ο Παππάς πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο για το 98-96, όμως στη συνέχεια Χέρμανσον ισοφάρισε σε 98-98 (44’). Το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση, καθώς οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση.

Η Άλμπα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 98-100 (46’). Με μία βολή από τον Λουκ, το σκορ έφτασε στο 98-101 (48’). Ο Τόμας με δύο εύστοχες βολές έκανε το 100-101 (48’). Η Άλμπα βρήκε και πάλι λύση και πήρε εκ νέου προβάδισμα, 101-103 (49’). Ο Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 103-103 (49’). Ο Ουάιλι με 2/2 βολές έκανε το 105-103 (49’). Ο Λουκ πέτυχε καλάθι και κέρδισε και φάουλ, ευστοχώντας στη συμπληρωματική βολή, κάνοντας το 105-106 (49’). Ο Ράις αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ηττήθηκε με 105-106.

Τα δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88, 98-98, 105-106.

Ατομικά στατιστικά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 16 (5/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Ράις (0/4 σουτ), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 14 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10 (3/9 δίποντα, 4/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 λάθη), Γουάιλι 22 (7/11 δίποντα, 8/8 βολές), Μήτογλου.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Μέισον 9 (1), Γκιφάι 14 (2), Ντιλόου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (2), Χέρμανσον 20 (7/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Γκεντράιτις 15 (6/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 11 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Νόκο 17 (7/9 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη).
Ομαδικά στατιστικά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 30/54 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 18/24 βολές, 32 ριμπάουντ (19+13), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 τάπες.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: 33/53 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 13/17 βολές, 39 ριμπάουντ (31+8), 26 ασίστ, 9 κλεψίματα, 19 λάθη, 1 τάπα.