Παναθηναϊκός: Ήττα στις λεπτομέρειες από την Αρμάνι Μιλάνο

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Αρμάνι Μιλάνο, για την 3η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία ηττήθηκε με 78-79.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Για του Ιταλούς χαρακτηριστική ήταν η ευστοχία  στο τρίποντο, καθώς είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα υψηλό ποσοστό, τελειώνοντας τον αγώνα με 53,9%.

Για τον Παναθηναϊκό πολύ καλός (και μοιραίος) ήταν ο αρχηγός της ομάδας, Νικ Καλάθης, ο οποίος τελείωσε με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πολύ θετικός ήταν επίσης ο Ουάιλι, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ. Από την ιταλική πλευρά, τρομερός ήταν ο Λουίς Σκόλα με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Τέλος, ο Μίτσοφ πέτυχε 18 πόντους και ο Ρολ 16 πόντους.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά στην επίθεση, με το σκορ στο 6-4 (2’). Ο Μίτσοφ και ο Σκόλα με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκαναν το 6-10 (4’). Το σκορ έφτασε στο 10-15 έπειτα από ακόμα ένα τρίποντο από την ομάδα του Έτορε Μεσίνα (5’). Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 8-0, ανέτρεψε το σκορ σε 18-15 (7’). Τέλος στο «πράσινο» σερί έβαλε ο Λουίς Σκόλα, με μία βολή και ένα δίποντο (18-18), ενώ στη συνέχεια ο Σέρχιο Ροντρίγκες με εύστοχο τρίποντο έκανε το 18-21 (9’). Το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου διμόρφωσε ο Μάικλ Ρολ με τρίποντο, 20-24.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24, με καλάθια από τυος Ουάιλι και Καλάθη (11’). Οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό και πάλι, με το σκορ στο 28-28 (14’). Έπειτα από τρομερή συνεργασία των Καλάθη, Μπεντίλ και Μήτογλου, ο τελευταίος τελείωσε εύκολα με λέι απ, για το 32-30 (16’). Τα πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο για τους Ιταλούς, με τον Μάικλ Ρολ να πετυχαίνει το 6ο για την ομάδα του, 32-33 (17’). Ακόμα ένα τρίποντο για την Αρμάνι Μιλάνο, για το 35-36 (19’). Ο Νικ Καλάθης με buzzer beater τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 38-38.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο λίγο καλύτερα από τους «πράσινους», χτίζοντας μία διαφορά 5 πόντων, 42-47 (23’). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε εγκαίρως και ανέτρεψε το σκορ, 50-49 (25’). Ο Σέρχιο Ροντρίγκες ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ενώ στη συνέχεια ο Φριντέτ απάντησε με καλάθι και φάουλ, 53-52 (26’). Το ματς κύλισε στα επόμενα λεπτά με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, 57-58 (28’). Η Αρμάνι συνέχισε συνέχεισε να είναι έυστοχη και με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 57-61, το οποίο ήταν και το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός με σερί 11-0  πέρασε μπροστά με 68-61 (32’). Οι Μίτσοφ, Μπρουκς και Ρολ με 3 συνεχόμενα τρίποντα ανέτρεψαν το σκορ σε 68-70 (35’). Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη αντέδρασαν και ανέτρεψαν και πάλι το σκορ, 73-72 (37’). Ο Νικ Καλάθης πέτυχε το 3ο του τρίποντο στον αγώνα, σε πολύ κομβικό σημείο, κάνοντας το 76-72 (37’). Ο Μίτσοφ πέτυχε καλάθι και φάουλ και με έμμεσο τρίποντο έκανε το 76-75 (38’). Στη συνέχεια ακόμα ένα δίποντο από τον Μίτσοφ, για την ανατροπή στο σκορ, 76-77 (39’). Ο Νικ Καλάθης πέτυχε δίποντο, για νέα ανατροπή, 78-77 (39’). Ο Μίτσοφ κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 2 βολές, για το 78-79 (39). Ο Νικ Καλάθης στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε σουτ δύο πόντων. Το τελικό σκορ παρέμεινε στο 78-79.

Δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 4 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράις 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4 (0/4 τρίποντα), Τζόνσον 4 (0/3 τρίποντα), Φρεντέτ 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Καλάθης 23 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλι 17 (8/9 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (10 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 18 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπιλίγκα (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι 4, Ρολ 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 10 (2/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ταρτσέφσκι 3 (7 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Γουάιτ 2, Μπρουκς 6 (2), Σκόλα 17 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 30/52 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (26+13), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 15/41 δίποντα, 14/26 τρίποντα, 7/11 βολές, 36 ριμπάουντ (24+12), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 τάπα.