Παναθηναϊκός: Ηττήθηκε από την ανώτερη Μακάμπι

Στη δεύτερη αναμέτρηση του 2ου «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος», ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ, από την οποία ηττήθηκε με 71-82.

Η ομάδα του Πεδουλάκη Θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό την Φενέρμπαχτσε, ενώ στον τελικό του τουρνουά θα αναμετρηθοώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ με την Αρμάνι Μιλάνο.

Πριν την έναρξη του αγώνα προβλήθηκε ένα συγκινητικό βίντεο και σηκώθηκε το λάβαρο του Θανάση Γιαννακόπουλου, δίπλα σε εκείνο του αδερφού του Παύλου Γιαννακόπουλου. Το παρόν έδωσαν, ο Πρόεδρος και Εκτελεστικός Διευθυντής της Euroleague, Τζόρντι Μπερτομέου και ο Γενικός Γραμματέας της FIBA, Ανδρέας Ζαγκλής.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε μεγάλη ευκολία στο σκοράρισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Τάιλερ Ντόρσει να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση με 18 πόντους. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν ο Τάιρις Ράις με 17 πόντους και  Τζίμερ Φριντέτ με 15 πόντους, χωρίς όμως να είναι αρκετό αυτό για την ομάδα τους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με εύστοχο σουτ εκτός ισορροπίας από τον Τάιρις Ράις, 2-0 (1’). Με δύο διαδοχικά τρίποντα η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε το 2-6 (1’). Οι «ισραηλινοί» έτρεξαν σερί 10 πόντων και έκανε το σκορ 2-10 (3’). Ο Τάιρις Ράις σταμάτησε το σερί με λέι απ, για το 4-10 (3’). Έπειτα από διαδοχικές ελεύθερες βολές το σκορ έφτασε στο 9-14 (5’). Ο Ντεσόν Τόμας με ελεύθερο εύστοχο τρίποντο έκανε το 12-16 (6’). Ο Ντίνος Μήτογλου τελείωσε όμορφα με λέι απ για το 16-22. (8’). Ο Τζίμερ Φριντέτ με εύστοχο τρίποντο έκανε το 20-24, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η Μακάμπι Τελ Αβίβ με ένα γρήγορο 0-4, έφτασε το σκορ στο 20-28 (11’). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου μείωσε με τρίποντο σε 23-28 (12’). Οι δύο ομάδες βρήκαν καλύτερο ρυθμό επιθετικά και το σκορ έφτασε στο 31-40 (14’). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 34-40 (14’). Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ευστόχησε σε τρίποντο για το 34-45 (15’), με τη διαφορά να φτάνει στη μεγαλύτερη τιμή της (-11). Ο Τάιρις Ράις φτάνοντας τους 12 πόντους, έκανε το 40-49 (17’). Ο Τάιρις Ράις ευστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια σε 2 ελεύθερες βολές, για το 45-51 (19’). Ο Τάιλερ Ντόρσει ευστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο και έκανε το 45-54, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Η Μακάπι Τελ Αβίβ, συνέχισε στο δεύτερο ημίχρονο με αμείωτο ρυθμό και έκανε γρήγορα το 47-59 (22’). Ο Τζίμερ Φριντέτ βρήκε την απάντηση με το δεύτερο του τρίποντο, κάνοντας το 52-59 (23’). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ευστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο, 52-63 (25’). Ο ρυθμός στο σκοράρισμα έπεσε με τον Γιώργο Παπαγιάννη ωστόσο να κάνει το 56-65 με hook (28’). Ο Νέιτ Ουόλτερς με floater, διαμόρφωσε το σκορ έπειτα από 30 λεπτά αγώνα σε 56-70.

Ο Ντεσόν Τόμας, στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ευστόχησε σε τρίποντο για το 59-70 (31’). Έπειτα από ένα δίλεπτο επιθετικής αδράνειας ο Ντεσόν Τόμας έκανε το 61-72 (33’). Ο Τάιλερ Ντόρσει με λέι απ στον αιφνιδιασμό έκανε το 63-75 (35’). Ο Τζίμερ Φριντέτ με 4 συνεχόμενες εύστοχες βολές, μείωσε σε 67-75 (36’). Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να μειώσει με δύο ελεύθερα τρίποντα, τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε και έτσι το σκορ έμεινε στο 67-75 (37’). Το σκορ ξέφυγε και πάλι με την Μακάμπι να κάνει το 67-78 (38’). Ο Τάρικ Μπλακ με κάρφωμα διεύρυνε το σκορ σε 68-82 (39’). Ο Τζίμερ Φριντέτ με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 71-82, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Παίκτης – κλειδί του αγώνα ήταν ο Τάιλερ Ντόρσει ο οποίος έδωσε πολλές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 45-54, 56-70, 71-82.

Παναθηναικός: Τόμας 11, Ράις 17, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 10, Παππάς, Μπεντίλ 3, Μήτογλου 2, Ουάιλι 4, Καλάθης 5, Φριντέτ 15, Μπράουν 2, Τζόνσον, Βουγιούκας.

Μακάμπι: Μπράιαντ 11, Ουίλμπεκιν 11, Χάντερ 10, Κοέν, Αβντίγια 2, Ντόρσει 18, ΝτιΜπαρτολομέο, Ουόλτερς 9, Κοέν 7, Μπλακ 14, Ζούσμαν.