Παναθηναϊκός-Λαμία: Επιστροφή στις νίκες για τους «πράσινους»

Ο Παναθηναϊκός πέρασε το εμπόδιο της Λαμίας και ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τη Λαμία στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή της βαθμολογίας, με την ΑΕΚ να βρίσκεται στη δεύτερη θέση με έναν βαθμό διαφορά και ένα παιχνίδι λιγότερο, μετά την αναβολή του ματς κόντρα στον Ατρόμητο. Από την άλλη, η Λαμία έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των “Πράσινων” πέτυχε ο Κλεϊνχέισλερ, ενώ στο 90+2′ ο Σπόραρ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Δοκάρι είχε ο Πούχατς. Mε δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η ομάδα της Φθιώτιδας, μετά τη απευθείας αποβολή του Στάνκο στο 66’.

Επίσης, ο Τόσιτς πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λαμίας.

Η Λαμία πίεζε στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 13ο λεπτό με τον Βέργο να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Μπρινιόλι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μαντσίνι στο ντεμπούτο του συνεργάστηκε καλά με τον Βαγιανίδη και τον Ιωαννίδη, όπου ο τελευταίος έκανε την ασίστ στον Κλεϊνχέισλερ και αυτός άνοιξε το σκορ για να τον Παναθηναϊκό.

Στο 40ο λεπτό ο Παναθηναϊκός απείλησε με δύο στημένες φάσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Ιωαννίδης έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του “Τριφυλλιού”.

Ο Βέργος έχασε νέα ευκαιρία, δυο λεπτά αργότερα, για να φέρει το παιχνίδι στα «ίσια». Μετά από κόρνερ του Ρόμανιτς, ο Βέργος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μπρινιόλι έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια σε νέο κόρνερ.

Η Λαμία συνέχισε το ματς με δέκα παίκτες από το 65ο λεπτό, αφού αποβλήθηκε ο Στάνκο με απευθείας κόκκινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Δοκάρι είχε ο Πούχατς στο 67’ για τον Παναθηναϊκό. Ο Πούχατς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Τσέριν, με την μπάλα να τραντάζει με δύναμη το οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Πολωνός έκανε νέο σουτ που απέκρουσε ο Σαράνοφ, ενώ από το νέο γύρισμα του Μαντσίνι προς την περιοχή, ο Μπερνάρ πλάσαρε άουτ.

Με την αριθμητική υπεροχή ο Παναθηναϊκός στο υπόλοιπο του αγώνα είχε πολλές προσπάθειες για να βρει κι άλλο ένα γκολ που θα του σφραγίσει τη νίκη και την πρωτιά στην βαθμολογία και την προσωρινή ηρεμία.

Το γκολ αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Σπόραρ που σε πρώτο χρόνο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαράνοφ, αλλά ο Μπερνάρ γύρισε τη μπάλα παράλληλα και ο πρώτος με κεφαλιά τελείωσε την φάση, κάνοντας το τελικό 0-2.

Κίτρινες: Σάρλια, Σιμόν, Κορνέζος0

Κόκκινες: Στάνκο

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Σάρλια, Βαγιαννίδης, Πούχατς, Πέρεθ, Τσέριν, Κλέινχεϊσλερ(61’ Παλάσιος), Μαντσίνι(82’ Τσοκάϊ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης(81’ Σπόραρ)

ΠΑΣ Λαμία (Παντελίδης): Σαράνοφ, Παουλέβατς, Κορνέζος, Βασιλαντωνόπουλος(62’ Τσιλούλης), Αμπάντα, Τζανδάρης(62’ Σλίβκα), Στάνκο, Σίμον, Βέργος(82’ Μανούσος), Μαρτίνεθ(68’ Νούνιες), Ρόμανιτς(82’ Τόσιτς)